Odszkodowanie za wadliwe wykonanie usługi
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą jako agent ubezpieczeniowy. Z uwagi na tzw. pracę pod presją zdarza mi się wystawić polisę nie do końca zgodną z oczekiwaniami klienta. Czy wypłacone z tego tytułu odszkodowania mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
" (...) dokonując rozpoznania kosztowego charakteru określonego wydatku podatnik musi badać nie tylko to, czy wydatek ten został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy, o pdof - przyp. red.), ale i to czy nie jest on objęty wyłączeniem z art. 23 ust. 1 ww. ustawy, co definitywnie pozbawia go charakteru kosztu podatkowego choćby nawet spełniał wprowadzone przez ustawodawcę w ust. 1 art. 22 kryteria normatywne.
I tak, w art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów ustawodawca wymienił m.in. kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. (...)
Istotą powołanego (...) art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest niezaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odszkodowań (kar umownych) z tytułu:
- wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,
- zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
- zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
W świetle cytowanego przepisu, za koszty uzyskania przychodu nie uznaje się m.in. odszkodowań zapłaconych z tytułu wadliwego wykonania usługi. Celem tego przepisu jest zatem uniemożliwienie pomniejszenia podstawy opodatkowania o koszty poniesione w związku z wadliwym wykonaniem usługi.
(...) podkreślenia wymaga, że podatnik nie może bezkrytycznie kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, będące następstwem niezachowania przez niego należytej staranności. Działalność podmiotu gospodarczego powinna cechować dbałość i zachowanie należytej staranności tak w procesie decyzyjnym jak i wykonawczym.
(...) ciężar prawidłowego udokumentowania wydatku i wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem (zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła) przychodów spoczywa na podatniku. To właśnie podatnik musi wykazać, że poniósł koszt celowy i zasadny z punktu widzenia prowadzonej przez siebie działalności. Decydując się na poniesienie określonych wydatków musi sam dokonać oceny, (...) a następnie podjąć decyzję o ich ewentualnym zakwalifikowaniu do kosztów podatkowych.
W konsekwencji, sytuacje opisane we wniosku wyczerpują znamiona normy prawnej określonej w art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym wypłacone przez Wnioskodawcę odszkodowania, czy zadośćuczynienia nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 czerwca 2016 r., nr ILPB1/4511-1-306/16-4/AA)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|