Dostawa towarów instalowanych lub montowanych
Miejscem świadczenia (opodatkowania) w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Wynika to z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przy czym nie uznaje się za montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
Co istotne, na określenie miejsca świadczenia nie wpływa to, kto dokonuje montażu towarów. Może to być zarówno podatnik dokonujący dostawy, jak też firma działająca na jego zlecenie (przykład 1).
Zgodnie z art. 13 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, przemieszczenia towarów z Polski do innego kraju członkowskiego, w przypadku gdy są one instalowane lub montowane, nie uznaje się za WDT.
Dostawa towarów z montażem nie wymaga opodatkowania w sposób szczególny, gdyż miejscem jej świadczenia jest kraj, w którym odbywa się montaż, a więc kraj przeznaczenia tych towarów.
Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od regulacji obowiązujących w państwie, w którym dokonywany jest montaż, dostawca może być zobowiązany do zarejestrowania się w tym państwie i rozliczenia tam podatku od wartości dodanej od dokonanej transakcji, jako dostawy krajowej na rzecz ostatecznego nabywcy.
Najczęściej jednak regulacje w zakresie podatku VAT w krajach UE nie wymagają od dostawcy z innego kraju rejestrowania się, przerzucając obowiązek rozliczenia podatku na nabywcę (przykład 2).
Przykład 1 Polska firma zajmująca się produkcją urządzeń i maszyn budowlanych, sprzedaje swoje produkty kontrahentowi z Niemiec. Sprzedawane maszyny są instalowane w miejscu gdzie będą użytkowane. Montaż dokonany będzie przez innego podatnika polskiego, na zlecenie dostawcy maszyn. Miejscem świadczenia w tym przypadku będzie terytorium Niemiec, czyli miejsce gdzie towary są montowane na zlecenie podatnika dokonującego dostawy. Polski dostawca nie ma więc możliwości wykazania takiej dostawy jako wewnątrzwspólnotowej w deklaracji składanej w Polsce.
Firma słowacka sprzedała polskiej spółce linię technologiczną do produkcji rolet zewnętrznych i dokonała jej instalacji w Polsce. Zagraniczny kontrahent nie zarejestrował się w Polsce jako podatnik VAT, w związku z czym obowiązek rozliczenia podatku należnego od tej dostawy spoczywa na nabywcy, czyli polskiej spółce, co wynika z zapisu art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Jeżeli więc dostawcą instalowanych towarów jest zagraniczna firma, która nie rozlicza podatku VAT w Polsce, wówczas ciężar opodatkowania będzie spoczywał na polskim nabywcy. Transakcja ta, ze względu na swój charakter, wykazywana jest w poz. 32 i 33 deklaracji VAT, lecz nie jest wykazywana w informacji podsumowującej. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|