Obowiązki ewidencyjne przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
Ze sprzedażą wysyłkową z terytorium kraju mamy do czynienia wtedy, gdy sprzedawcą towaru będzie polski podatnik VAT, zaś nabywcą podmiot z kraju członkowskiego Wspólnoty, który nie będzie obowiązany do rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o VAT, towary wysyłane przez polskiego podatnika na rzecz podmiotów niezobowiązanych do rozliczania podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, powinny być opodatkowane na terytorium kraju, do którego są dostarczane.
W art. 23 ustawy o VAT ustawodawca określił jednak pewne odstępstwa od tej zasady umożliwiając polskiemu podmiotowi wybór miejsca opodatkowania sprzedaży wysyłkowej.
W myśl art. 23 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium Polski, jeżeli całkowita wartość towarów, innych niż wyroby akcyzowe, wysłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Zasadę tę można stosować, pod warunkiem że również w poprzednim roku podatkowym limit ten nie był przekroczony.
Limity dostaw określone przez poszczególne państwa członkowskie są różne i kształtują się w granicach od 35.000 euro do 100.000 euro.
Polski podatnik dokonujący sprzedaży wysyłkowej (z pewnymi wyjątkami) na rzecz podmiotów z krajów Unii może zatem opodatkowywać tę sprzedaż w Polsce na zasadach krajowych, pod warunkiem że łączna wartość sprzedaży do danego kraju nie przekroczy limitów ustalonych przez to państwo.
Zgodnie z art. 23 ust. 10 przeliczenia powyższych kwot dokonuje się według ogłaszanego przez NBP średniego kursu waluty, w której, w państwie członkowskim przeznaczenia, kwoty te są ustalane, obowiązującego w dniu 1 maja 2004 r., w zaokrągleniu do 1.000 zł.
Po przekroczeniu limitu, polski podatnik zobowiązany jest do zarejestrowania się na terytorium kraju, do którego sprzedaje towary i opodatkowania sprzedaży na warunkach tam obowiązujących.
Podatnik powinien prowadzić ewidencje sprzedaży wysyłkowej do poszczególnych państw Wspólnoty, aby prawidłowo określić moment przekroczenia limitu sprzedaży wysyłkowej obowiązującego w danym kraju.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|