Usługi turystyki
Usługi w zakresie turystyki zgodnie z art. 119 ustawy o VAT opodatkowane są na zasadach szczególnych. W przypadku świadczenia tych usług składających się z całego szeregu usług cząstkowych, nabywanych najczęściej od innych podmiotów, opodatkowaniu podlega tylko marża.
Przez marżę, o której mowa powyżej, rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.
Istotną cechą tej szczególnej procedury jest to, że podatnikom którzy ją stosują nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.
"Usługa turystyki" nie została nigdzie zdefiniowana. Jednakże należy przez nią rozumieć wszystkie transakcje dokonywane w związku z imprezą turystyczną. Przy czym przez "imprezę turystyczną" zgodnie z art. 2 dyrektywy Rady 90/314/EWG z dnia 13 czerwca 1990 r. w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek (Dz. Urz. UE L 158/59 ze zm.), rozumie się kombinację nie mniej niż dwóch z następujących usług sprzedawanych lub oferowanych do sprzedaży w łącznej cenie, o okresie ich świadczenia dłuższym niż 24 godziny lub obejmującym nocleg:
a) transport,
b) zakwaterowanie,
c) inne usługi turystyczne niezwiązane z transportem lub zakwaterowaniem stanowiące znaczącą część imprezy turystycznej.
Usługa turystyki jest opodatkowana podatkiem VAT, bez względu na jej nabywcę i miejsce jej wykonywania, zawsze na terytorium kraju, w którym siedzibę lub miejsce zamieszkania ma podatnik, który tę usługę świadczy.
Jak już stwierdzono podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem art. 119 ust. 5. Zastrzeżenie to dotyczy sytuacji, gdy podatnik oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty świadczy również usługi własne, które opodatkowuje na zasadach ogólnych (tj. z prawem do odliczenia podatku naliczonego). Jak stanowi art. 119 ust. 3, stosowanie szczególnej procedury dla usług turystyki obowiązuje bez względu na status nabywcy. Warunki jakie są stawiane w ww. przepisie w całości dotyczą świadczącego usługę. Opodatkowanie w systemie marży stosuje się zatem w przypadku gdy podatnik świadczący usługę:
1) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;
2) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
Podatnik świadczący usługi turystyki ma obowiązek prowadzenia stosownej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 z uwzględnieniem kwot wydatkowanych na zakup usług obcych nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty oraz posiadać dokumenty, z których wynikają te kwoty (art. 119 ust. 3a ustawy), jednak prowadzenie tej ewidencji pozostaje bez wpływu na prawo do opodatkowania marżą usług turystycznych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|