Wykorzystanie ewidencji VAT przez podatników stosujących podatkową księgę przychodów i rozchodów
Podatnicy zwolnieni z obowiązku stosowania kas rejestrujących i rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych, mogą przenosić dane zawarte w ewidencji sprzedaży VAT do księgi przychodów i rozchodów. Zezwala na to zapis § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 ze zm.).
Na podstawie danych wynikających z ewidencji sprzedaży VAT, podatnik sporządza zestawienie, które powinno zawierać, co najmniej następujące dane: datę i kolejny numer zestawienia, sumę przychodów ze sprzedaży pomniejszoną o należny podatek od towarów i usług oraz o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów podatku od towarów i usług. Sumę przychodów wynikającą z tego zestawienia podatnik wpisuje do księgi przychodów i rozchodów na koniec miesiąca.
Poza określeniem elementów, jakie omawiane zestawienie powinno zawierać, rozporządzenie nie określa jego wzoru. Kierując się ww. wymogami podatnik we własnym zakresie decyduje jaka forma zestawienia będzie dla niego najwygodniejsza.
Należy dodać, iż przepisy określają minimum danych, jakie zestawienie powinno zawierać, aby mogło stanowić podstawę wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatnik może (jeśli jest taka potrzeba) wprowadzić dodatkowe dane poza wyżej wymienionymi. Konstruując zatem druki zestawień, podatnik może stosować zestawienia bardziej szczegółowe, uwzględniające rodzaj i charakter prowadzonej działalności gospodarczej. Niemniej jednak nie może on pomijać danych wymaganych przepisami, gdyż nie są w tym zakresie przewidziane żadne uproszczenia.
Podatnicy, korzystający ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jeżeli nie prowadzą odrębnej ewidencji sprzedaży, o której mowa w art. 109 ust. 1 ustawy o VAT, mogą w ewidencji sprzedaży w odrębnej kolumnie wykazywać przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług od czynności określonych w art. 5 ustawy o VAT oraz łączną kwotę dziennej sprzedaży wynikającą z faktur, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Tak stanowi § 8 ust. 4 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Poniżej prezentujemy przykładowy wzór zestawienia sporządzony przez podatnika świadczącego, np. usługi sprzątania obiektów.
Jan Kowalski |
Szczecin, 30 czerwca 2016 r. |
Zestawienie przychodów nr 1
Pozycja księgowania w księdze podatkowej - nr 48 |
|
Zestawienie sporządziła: |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|