EWIDENCJONOWANIE CZYNNOŚCI ZWOLNIONYCH PRZEDMIOTOWO Z VAT
Obowiązki ewidencyjne zostały uregulowane odrębnie w stosunku do podatników, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT, na podstawie art. 43 ustawy o VAT, oraz przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2015 r. poz. 736).
Ta grupa podatników została zwolniona przez ustawodawcę z obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Brak takiego obowiązku wynika z faktu, że podatnicy ci nie wykonują czynności opodatkowanych VAT, nie mają zatem obowiązków rejestracyjnych ani też nie muszą składać deklaracji VAT.
Konstrukcja art. 113 ustawy o VAT ze szczególnym uwzględnieniem jego ust. 2 wskazuje, iż nawet w sytuacji gdy u takiego podatnika pojawi się sprzedaż, co do zasady, opodatkowana (niekorzystająca ze zwolnienia przedmiotowego), nie powoduje to automatycznie utraty zwolnienia podmiotowego bez względu na wysokość obrotów korzystających ze zwolnienia z VAT.
Przykład
Podatnik prowadzący usługi w zakresie ochrony zdrowia (zwolnione przedmiotowo z VAT) rozpoczął świadczenie usług najmu lokalu użytkowego. Mimo, że z tytułu usług medycznych uzyskuje obroty w wysokości ok. 150.000 zł rocznie - a łączne obroty przekroczą w 2016 r. kwotę 150.000 zł - podatnik nadal korzystać będzie ze zwolnienia z VAT, gdyż obliczając limit uprawniający do zwolnienia podmiotowego z VAT nie uwzględnia się obrotów z tytułu czynności zwolnionych z VAT. Od dnia rozpoczęcia usług najmu podatnik będzie jednak musiał prowadzić narastająco ewidencję obrotów uzyskanych z tego tytułu. |
Warto jednak pamiętać, iż w myśl art. 110 ustawy o VAT, jeżeli podatnicy ci dokonają sprzedaży opodatkowanej i nie zapłacą podatku należnego, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wielkości tej sprzedaży, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określał w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego. Jeżeli nie można określić przedmiotu opodatkowania, kwotę podatku ustala się przy zastosowaniu stawki 23%.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|