Aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wartość początkową środków trwałych i wnip otrzymanych w wyniku aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy określić w wysokości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport i dokonywać odpisów amortyzacyjnych według metody stosowanej przez ten podmiot. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 sierpnia 2015 r., nr IBPB-1-1/4510-4/15/ZK)
Podatniczka otrzyma w drodze darowizny zorganizowaną część przedsiębiorstwa (zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych dla prowadzenia działalności). W skład wyodrębnionej części przedsiębiorstwa wejdzie nieruchomość, na której posadowiony jest budynek, w którym wynajmowane są pomieszczenia dla różnych podmiotów na działalność gospodarczą. W okresie późniejszym planowane jest wniesienie prowadzonego przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o., względnie przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:
Jak będzie kształtowała się wartość początkowa środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa nabytych w drodze darowizny do jednoosobowej firmy, w przypadku wniesienia ich przez osobę fizyczną prowadzącą uprzednio działalność gospodarczą w postaci aportu do spółki z o.o.?
Zdaniem podatniczki, w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa jednoosobowego w postaci aportu do spółki z o.o., odpisów amortyzacyjnych dokonuje się z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuuje metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot wnoszący wkład.
Stanowisko podatniczki potwierdził organ podatkowy, który jednocześnie wskazał, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o PDOP, wyłączający z kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej, nie dotyczy aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
W razie przekształcenia formy prawnej wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu przekształcanego. Zasadę tę stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części, w drodze wkładu niepieniężnego (art. 16g ust. 10a tej ustawy).
Stosownie do art. 16h ust. 3 ww. ustawy, podmioty powstałe m.in. z przekształcenia oraz podmioty, które przejęły całość lub część innego podmiotu na skutek tych zdarzeń, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot przekształcony, podzielony, połączony, z uwzględnieniem art. 16i ust. 2-7. Przepis ten stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego taki wkład (art. 16h ust. 3a tej ustawy).
Zatem w przypadku wniesienia do spółki z o.o. przedsiębiorstwa w drodze aportu, w skład którego wejdą m.in. składniki majątkowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu dokonującego aportu i przez niego amortyzowane, wartość początkową tych składników należy określić w wysokości wynikającej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport i dokonywać odpisów amortyzacyjnych według metody stosowanej przez ten podmiot.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej przez podatniczkę, organ podatkowy wskazał: "(...) Jeżeli zatem Wnioskodawczyni wniesie aportem do spółki z o.o. prowadzone przez siebie jednoosobowo przedsiębiorstwo, w skład którego wejdą środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to wartości początkowe ww. składników majątku należy ustalić w wartościach wynikających z tej ewidencji. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|