Unijny znak towarowy jako wartość niematerialna i prawna
Prawo ochronne na "unijny" znak towarowy czy wzór przemysłowy jest traktowane analogicznie jak prawo ochronne na znak towarowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, w rozumieniu ustawy Prawo własności przemysłowej. W związku z tym może być uznane za podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 maja 2016 r., nr IBPB-1-1/4511-161/16/AT)
Podatnik miał otrzymać od ojca, w formie darowizny, zarejestrowany znak towarowy/znaki towarowe lub wzór/wzory przemysłowe objęte prawem ochronnym udzielonym decyzją Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej) i/lub Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (dalej: OHIM).
Wartość każdego znaku towarowego lub wzoru przemysłowego na podstawie umowy darowizny miała przekraczać 3.500 zł, co odpowiadało ich wartości rynkowej. Przedmiot darowizny miał być wykorzystywany w działalności gospodarczej obdarowanego.
W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:
Czy prawo ochronne na znak towarowy zarejestrowany w OHIM jest wartością niematerialną i prawną, od której można dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Jeżeli tak, to od kiedy rozpocząć naliczanie odpisów?
Zdaniem obdarowanego, prawo ochronne na znak towarowy lub wzór przemysłowy zarejestrowany w OHIM jest wartością niematerialną i prawną, od której można dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodów. Przy czym amortyzacja jest możliwa od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia praw do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (miesiącu otrzymania w formie darowizny).
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Przypomniał jednocześnie, że ustawa o PDOF zawiera zamknięty katalog składników majątku, które mogą stanowić wartości niematerialne i prawne w rozumieniu tej ustawy, podlegające amortyzacji podatkowej. Zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, amortyzacji podlegają m.in. nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej. Przy czym prawa, które mogą stanowić wartości niematerialne i prawne na podstawie tego przepisu, to prawa określone w art. 6 ust. 1 ww. ustawy - Prawo własności przemysłowej, tj. m.in. prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne.
Organ podatkowy wskazał jednak, że na podstawie przepisów obowiązujących członków Unii Europejskiej, unijny znak towarowy/wzór przemysłowy jako przedmiot własności traktowany jest w całości i na całym terytorium Unii tak jak krajowy znak towarowy/wzór przemysłowy zarejestrowany w państwie członkowskim.
W związku z powyższym, skoro obdarowany nabędzie (na podstawie umowy darowizny) znak towarowy (znaki towarowe) lub wzór przemysłowy (wzory przemysłowe), na które zostało udzielone przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub OHIM prawo ochronne przed ich nabyciem przez obdarowanego (przed otrzymaniem darowizny), a nabycie to będzie prawnie dopuszczalne (skuteczne) i w dniu przyjęcia ww. praw do używania, będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania, a ich przewidywany okres używania w prowadzonej działalności gospodarczej będzie dłuższy niż rok, to prawa te mogą zostać uznane za podlegające amortyzacji wartości niematerialne i prawne.
Odnosząc się natomiast do kwestii sposobu ustalenia wartości początkowej ww. wartości niematerialnych i prawnych, organ podatkowy wskazał, że w myśl art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF, za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.
Uwzględniając powyższe, organ podatkowy stwierdził, że: "(...) Wnioskodawca będzie uprawniony do ustalenia wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych (prawa ochronnego na znak/znaki towarowe lub prawa z rejestracji wzoru/wzorów przemysłowych w wysokości określonej w umowie darowizny (w wartości nie wyższej niż ich wartość rynkowa w dniu otrzymania darowizny). Odpisy amortyzacyjne od tak ustalonej wartości początkowej Wnioskodawca będzie mógł zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Przy czym, Wnioskodawca (co do zasady) będzie mógł rozpocząć amortyzację ww. wartości niematerialnych i prawnych od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzi ww. wartości niematerialne i prawne do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, co powinno nastąpić najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|