Firmowe logo otrzymane w drodze darowizny
Logo stanowiące przedmiot prawa autorskiego może zostać uznane za podlegającą amortyzacji wartość niematerialną i prawną. Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowić będzie wartość początkowa takiej wartości niematerialnej i prawnej, za którą w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 stycznia 2016 r., nr ITPB1/4511-981/15-8/PSZ)
Podatnik prowadził działalność gospodarczą, w ramach której posiadał prawo autorskie do logo w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które w przyszłości zamierzał zgłosić do rejestracji.
W związku z rozwojem przedsiębiorstwa podatnik planował restrukturyzację prowadzonej działalności, poprzez stopniowe przeniesienie całej swojej działalności do nowoutworzonej spółki komandytowej. W ramach restrukturyzacji podatnik planował m.in. przekazanie, w drodze darowizny, na rzecz spółki komandytowej autorskiego prawa majątkowego do logo.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się do organu podatkowego z następującym pytaniem: Czy istnieje możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od autorskiego prawa majątkowego do logo nabytego przez spółkę komandytową w drodze darowizny, które w przyszłości może zostać zgłoszone do rejestracji oraz w jaki sposób należy ustalić jego wartość początkową?
Zdaniem podatnika, możliwość taka istnieje, a wartość początkowa wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa autorskiego do logo nabytego w drodze umowy darowizny powinna zostać ustalona na podstawie wartości rynkowej z dnia dokonania darowizny, na podstawie sporządzonej wyceny.
W odpowiedzi organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.
Organ podatkowy przypomniał, że w myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o PDOF, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli:
- nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
- dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
- nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.
Zatem kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane od składników majątku nabytych w drodze spadku lub darowizny, spełniających warunki pozwalające uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Zdaniem organu podatkowego, wskazane we wniosku autorskie prawo majątkowe do logo należy zakwalifikować, w myśl art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF, do kategorii wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji podatkowej. Oczywiście muszą zostać spełnione również pozostałe przesłanki, tj. prawo takie musi być nabyte i nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok.
Odnosząc się do problemu ustalenia wartości początkowej otrzymanego logo, organ podatkowy stwierdził:
"(...) przy ustaleniu wartości początkowej prawa majątkowego do logo, które w przyszłości może zostać zgłoszone do rejestracji w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego, nabytego w drodze darowizny, który w świetle powołanych przepisów może stanowić w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej wartość niematerialną i prawną, zastosowanie znajdzie art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy (o PDOF - przyp. red.), przewidujący możliwość określenia jego wartości początkowej wg wartości rynkowej z dnia nabycia, o ile umowa darowizny nie określa jego wartości w niższej wysokości.
Przy czym, dla Wnioskodawcy (jako wspólnika spółki komandytowej) ww. wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodów, w wielkości proporcjonalnej do Jego udziału w zyskach Spółki, stosownie do treści art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|