Nabycie oraz amortyzacja wielostanowiskowej licencji na program komputerowy
Jednostka zakupiła licencję na program komputerowy (system operacyjny) z przeznaczeniem na kilkanaście stanowisk. Jej wartość przekracza 3.500 zł. Czy licencję taką można zamortyzować jednorazowo w ramach odpisu przewidzianego dla małych podatników?
Do wartości niematerialnych i prawnych nie stosuje się przepisów dotyczących jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przewidzianego dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą oraz małych podatników.
Licencje zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych należy amortyzować metodą liniową z zastosowaniem stawki amortyzacyjnej nie wyższej niż 50% rocznie. |
W przypadku amortyzacji licencji na programy komputerowe, podobnie jak w odniesieniu do innych wartości niematerialnych i prawnych, nie jest dopuszczalne stosowanie ani metody degresywnej, ani metody jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o której jest mowa w art. 16k ust. 7 ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF). Obie metody mogą być stosowane wyłącznie do środków trwałych z grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych przez tzw. małych podatników oraz podatników w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej.
Programy (licencje) uznane za wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji przy zastosowaniu metody liniowej. Jak wynika z art. 16m ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP (odpowiednio art. 22m ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOF), okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych nie może być krótszy niż 24 miesiące, co oznacza, że maksymalna stawka amortyzacyjna nie może przekraczać 50% w ujęciu rocznym.
Zwróćmy uwagę, że licencje na programy komputerowe zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych, jeśli nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok oraz wykorzystywane są na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu (por. art. 16b ust. 1 ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 22b ust. 1 ustawy o PDOF).
Wartość początkową zakupionego programu komputerowego stanowi, na ogólnych zasadach, jego cena nabycia, tj. kwota należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania go do używania, a w szczególności o koszty instalacji i uruchomienia tych programów oraz systemów komputerowych, odsetek, prowizji i pomniejszona o podlegający odliczeniu podatek VAT.
W księgach rachunkowych wydatki na nabycie licencji zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych i podlegających amortyzacji księguje się zapisem:
1) zakup licencji wraz z oddaniem jej do użytkowania: |
- Wn konto 02 "Wartości niematerialne i prawne", - Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu" lub konto 24 "Pozostałe rozrachunki"; |
2) amortyzacja licencji: |
- Wn konto 40-0 "Amortyzacja", - Ma konto 07-2 "Odpisy umorzeniowe wartości niematerialnych i prawnych". |
Inaczej przebiegałoby rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa, gdyby wartość początkowa nabytego programu (licencji) nie przekraczała kwoty 3.500 zł. Podobnie jak w przypadku środków trwałych, można by dokonać jednorazowego odpisu lub w ogóle odstąpić od amortyzacji, zaliczając wydatek na nabycie programu (licencji) bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania (por. art. 16d ust. 1 ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 22d ust.1 ustawy o PDOF).
W takim przypadku wydatek na nabycie podlegałby bezpośredniemu odpisaniu w koszty działalności operacyjnej, zapisem:
1) w przypadku jednorazowej amortyzacji - w sposób przedstawiony powyżej; |
2) w przypadku bezpośredniego odniesienia do kosztów bez zaliczania do wartości niematerialnych i prawnych: |
- Wn konto 40-2 "Usługi obce" lub 40-1 "Zużycie materiałów i energii" albo odpowiednie konto zespołu 5, - Ma konto 30 lub 24. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|