Zmiana roku podatkowego a wielkość rocznych odpisów amortyzacyjnych
W wyniku zmiany długości roku podatkowego, przy jednoczesnym pozostawieniu miesięcznych odpisów amortyzacyjnych na dotychczasowym poziomie, zmianie ulega wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego dla nowo przyjętego roku podatkowego. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2015 r., nr IPPB6/4510-303/15-2/AK)
Spółka rozważała zmianę roku podatkowego zgodnie z ustawą o PDOP, w konsekwencji czego pierwszy po zmianie rok podatkowy miał być dłuższy niż 12 miesięcy, jednakże nie dłuższy niż 23 miesiące. Ponadto, spółka nie wykluczała, iż w przyszłości dokona kolejnych zmian roku podatkowego.
W związku z rozważaną zmianą spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem: Czy każdorazowa zmiana roku podatkowego będzie miała wpływ na wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych?
Zdaniem spółki, dla obliczenia wysokości rocznego odpisu amortyzacyjnego danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej należy - co do zasady - pomnożyć odpowiednią roczną stawkę amortyzacyjną przez wartość początkową określonego składnika majątku. W efekcie spółka uważała, że wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego powinna pozostać na tym samym poziomie bez względu na długość roku podatkowego. Wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego nie powinna być zwiększana albo obniżana proporcjonalnie do długości roku podatkowego.
Innego zdania był jednak organ podatkowy, który uznał, że amortyzacja jest sposobem rozliczania kosztów w czasie. Natomiast podstawową jednostką czasu dla rozliczeń kosztów jest rok, kwartał, miesiąc kalendarzowy.
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w ustawie o PDOP, roczny odpis amortyzacyjny ustala się przemnażając wartość początkową składnika majątku przez roczną stawkę amortyzacyjną. Skoro stawki określone są w skali roku, należy przyjąć, że dotyczą one okresu dwunastu miesięcy. Zatem miesięczny odpis amortyzacyjny powinien być ustalony poprzez podzielenie rocznego odpisu amortyzacyjnego przez dwanaście miesięcy.
Ten sposób wyliczenia miesięcznego odpisu amortyzacyjnego stosuje się bez względu na fakt, czy dany rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czy jest to pierwszy rok podatkowy, który może trwać krócej niż dwanaście miesięcy, czy też jest to pierwszy po zmianie rok podatkowy, który może trwać do dwudziestu trzech miesięcy kalendarzowych.
Jeżeli podatnik dokona zmiany roku podatkowego i pierwszy po zmianie rok podatkowy będzie trwał u niego dłużej niż dwanaście miesięcy, we wszystkich miesiącach tego przejściowego roku podatkowego miesięczny odpis amortyzacyjny powinien być na takim samym poziomie, ustalonym w powyżej przedstawiony sposób.
Jak stwierdził organ podatkowy: "(...) podczas zmiany długości roku podatkowego, przy jednoczesnym pozostawieniu miesięcznych odpisów amortyzacyjnych na ustalonym poziomie zmieni się wartość rocznego odpisu amortyzacyjnego dla nowo przyjętego roku podatkowego. Roczny odpis amortyzacyjny dla wydłużonego roku podatkowego będzie zatem wyższy, proporcjonalnie do ilości dodatkowych miesięcy w ustalonym roku podatkowym. Podzielenie bowiem rocznego odpisu amortyzacyjnego, obliczonego według stawek z Wykazu, przez liczbę miesięcy wydłużonego roku podatkowego spowodowałoby zmniejszenie wysokości miesięcznego odpisu amortyzacyjnego, a w konsekwencji wydłużenie okresu amortyzacji. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|