Jak rozliczyć niezamortyzowaną wartość licencji po zakończeniu okresu jej ważności?
Licencja (udzielona na 36 miesięcy) będzie amortyzowana zgodnie z ustawą podatkową przez minimalny okres 60-miesięcy. Co zrobić z jej niezamortyzowaną wartością początkową po zakończeniu ważności licencji?
Licencja umożliwiająca korzystanie z objętych nią praw w okresie krótszym niż minimalny okres amortyzacji, przewidziany w ustawie podatkowej, powinna zostać "zlikwidowana" wraz z ustaniem jej ważności. Na moment jej likwidacji niezamortyzowana wartość może podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. |
Zgodnie z art. 16b ustawy o PDOP, amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania m.in. licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych (dalej: wnip).
Odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wnip (podobnie jak od wartości początkowej środków trwałych) dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę wartość wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.
Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, stanowiących wnip, licencji innych niż na programy komputerowe lub wyświetlanie filmów oraz emisję programów radiowych i telewizyjnych nie może być krótszy co do zasady niż 60 miesięcy (por. art. 16m ustawy o PDOP), co odpowiada stawce amortyzacyjnej równej 20% rocznie.
W przypadku opisanym w pytaniu, minimalny okres amortyzacji (60 miesięcy) wynikający z ustawy podatkowej jest dłuższy niż okres, na jaki została udzielona licencja (36 miesięcy). Oznacza to, że na moment ustania uprawnień wynikających z licencji, jako nierozliczona (niezamortyzowana) pozostanie część jej wartości początkowej.
Choć przepisy ustaw podatkowych nie regulują skutków likwidacji wnip, naszym zdaniem, na moment ustania uprawnień licencyjnych należy dokonać takiej "likwidacji". W jej wyniku należy wykreślić wnip z ewidencji oraz odnieść jej niezamortyzowaną wartość do kosztów uzyskania przychodów.
W naszej ocenie, nie jest uzasadnione dalsze amortyzowanie wnip, z której jednostka nie korzysta, gdyż utraciła do niej uprawnienia.
W ewidencji księgowej okres amortyzacji wnip powinien pokrywać się z okresem, na jaki udzielono licencji. W efekcie, na moment jej wygaśnięcia, cała wartość początkowa wnip powinna być już zamortyzowana.
W ewidencji księgowej, w związku z likwidacją w 100% zamortyzowanej wnip, mogą wystąpić następujące zapisy:
- Wn konto 07-2 "Odpisy umorzeniowe wartości niematerialnych i prawnych", - Ma konto 02 "Wartości niematerialne i prawne". |
Gdyby jednak, na zasadzie uproszczenia, dla celów bilansowych przyjęto okres amortyzacji określony w przepisach o podatku dochodowym, to wraz z likwidacją wnip należałoby dokonać następujących księgowań:
• wyksięgowanie z ewidencji bilansowej dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych: |
- Wn konto 07-2, - Ma konto 02; |
• odniesienie w koszty niezamortyzowanej wartości początkowej wnip: |
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", - Ma konto 02. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SrodkiTrwale.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|