Pełnomocnictwo do złożenia wniosku za klienta
Jestem właścicielem biura rachunkowego. Składam w imieniu jednego z moich klientów wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie opodatkowania wykonywanych przez niego usług podatkiem VAT. Klient udzielił mi pisemnego pełnomocnictwa. Czy takie pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej?
TAK. Właściciel biura rachunkowego może w imieniu swojego klienta wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych - pod warunkiem, że działa w tym zakresie jako jego pełnomocnik. Wynika to z art. 138a § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej.
Podstawą działania pełnomocnika w postępowaniu interpretacyjnym jest obecnie pełnomocnictwo szczególne. Takie upoważnienie może mieć formę pisemną. Sporządza się je na druku oznaczonym symbolem PPS-1. Pełnomocnictwo do działania w postępowaniu interpretacyjnym w imieniu wnioskodawcy należy dołączyć do wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Musi być to oryginał lub notarialnie poświadczony odpis. Adwokaci, radcowie prawni oraz doradcy podatkowi sami mogą uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa. Organ interpretacyjny ma jednak prawo zażądać w takim przypadku urzędowego poświadczenia podpisu mocodawcy.
Złożenie oryginału lub odpisu dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa podlega, co do zasady, opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Opłatę skarbową od pełnomocnictwa dołączanego do wniosku o wydanie indywidualnej wykładni przepisów podatkowych należy wpłacić na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę Biura Krajowej Informacji Podatkowej (KIP) działającego przy Izbie Skarbowej, która jest uprawniona do wydania w danej sprawie interpretacji podatkowej. Biuro KIP Izby Skarbowej w Bydgoszczy mieści się w Toruniu, Izby Skarbowej w Katowicach - w Bielsku-Białej, Izby Skarbowej w Łodzi - w Piotrkowie Trybunalskim, Izby Skarbowej w Poznaniu - w Lesznie, a Izby Skarbowej w Warszawie - w Płocku.
Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa. Wymaganą kwotę wpłaca się w kasie lub na rachunek bankowy odpowiedniego urzędu miasta (Torunia, Bielska-Białej, Piotrkowa Trybunalskiego, Leszna lub Płocka). W wielu miejscowościach można ją uregulować za pośrednictwem inkasenta. Dowód zapłaty lub jego uwierzytelnioną kopię należy dołączyć do pełnomocnictwa (ewentualnie można ją dostarczyć w ciągu 3 dni od dnia złożenia dokumentu).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.)
Ustawa z dnia 30.08.2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718)
Ustawa z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|