Zakres ochrony wynikającej ze stosowania urzędowej wykładni
Podatnik, który realizując swoje obowiązki wobec fiskusa, stosuje się do uzyskanej indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych, chroniony jest przed negatywnymi skutkami zmiany interpretacji, stwierdzenia jej wygaśnięcia, uchylenia przez sąd administracyjny lub nieuwzględnienia w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Stanowi o tym art. 14k § 1 Ordynacji podatkowej.
Ochrona obejmuje tylko adresata indywidualnej interpretacji podatkowej. Uwzględnić przy tym należy specyfikę wspólnej interpretacji podatkowej. Ochroną, jaka wynika z zastosowania się do zawartych w niej wyjaśnień, są objęci wszyscy, którzy wystąpili z wnioskiem. W odpowiedzi na wspólny wniosek uzyskuje się jedną interpretację przepisów podatkowych.
Zakres ochrony zależy od tego, kiedy miały miejsce skutki podatkowe związane ze zdarzeniem będącym przedmiotem interpretacji: przed czy po doręczeniu jej adresatowi. W pierwszym przypadku unika się zapłaty odsetek za zwłokę oraz nie jest wszczynane postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, a rozpoczęte podlega umorzeniu. W drugim przypadku - poza wymienionymi wcześniej korzyściami - nie trzeba również uiszczać podatku, jeżeli zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie lub nie uwzględniono jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej (patrz tabela).
Zastosowanie się do indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych dotyczącej zdarzenia przyszłego i zwolnienie z zapłaty podatku nie ma wpływu na rozstrzygnięcie sprawy podatkowej. Wyjaśnienia nie zastępują decyzji określającej lub ustalającej wysokość daniny. Urząd skarbowy po przeprowadzeniu postępowania podatkowego może wymierzyć podatek w innej kwocie, niż to wynika z interpretacji podatkowej. Decyzja podatkowa musi być bowiem zgodna z prawem - niezależnie od tego, czy i jakie wyjaśnienia podatnik uzyskał. Podatnik, który zastosował się do uzyskanej urzędowej wykładni prawa, powinien natomiast w trakcie postępowania podatkowego złożyć wniosek o wskazanie w decyzji określającej lub ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego również kwoty podatku objętego zwolnieniem. Jeżeli podatek objęty zwolnieniem został zapłacony, określa się wysokość nadpłaty. Taki tryb przewiduje art. 14m § 3 Ordynacji podatkowej.
Ważnym elementem ochrony związanej ze stosowaniem interpretacji podatkowych jest adekwatność wyjaśnień do rzeczywistości. Interpretacja zabezpiecza przed negatywnymi skutkami zmiany stanowiska fiskusa tylko w odniesieniu do sytuacji przedstawionej przez podatnika we wniosku. Jeżeli w trakcie postępowania podatkowego okaże się, że podany opis nie pokrywa się z rzeczywistością, uzyskane wyjaśnienia nie chronią przed obciążeniami odsetkowymi, odpowiedzialnością karną skarbową lub zapłatą podatku.
Warunkiem uzyskania ochrony jest po pierwsze - zastosowanie się do wyjaśnień fiskusa, a po drugie - zastosowanie się do nich w sprawie będącej przedmiotem indywidulanej interpretacji przepisów podatkowych (opisanej we wniosku). Samo wydanie interpretacji nie rodzi dla adresata wiążących skutków prawnych. Nie wiąże się to z przyznaniem, stwierdzeniem albo uznaniem uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa. Stanowi jedynie informację o możliwości stosowania wykładni prawa. Adresat może, ale nie musi zastosować się do niej (por. wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1550/12).
Zakres zwolnienia z zapłaty podatku | |
Rodzaj podatku | Ramy czasowe zwolnienia |
podatek rozliczany rocznie | okres do końca roku podatkowego, w którym doręczono zmienioną interpretację indywidualną lub stwierdzono jej wygaśnięcie albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności |
podatek rozliczany kwartalnie | okres do końca kwartału, w którym doręczono zmienioną interpretację indywidualną lub stwierdzono jej wygaśnięcie albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności, oraz kwartał następny |
podatek rozliczany miesięcznie | okres do końca miesiąca, w którym doręczono zmienioną interpretację indywidualną lub stwierdzono jej wygaśnięcie albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności, oraz miesiąc następny |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|