Wpłata wpisu na konto niewłaściwego sądu
Otrzymałem wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi na indywidualną interpretację podatkową. Wymaganą opłatę przez pomyłkę wpłaciłem na rachunek bankowy niewłaściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jakie będą konsekwencje tego błędu?
Od skargi wniesionej do wojewódzkiego sądu administracyjnego trzeba uiścić wpis, chyba że w ramach tzw. prawa pomocy uzyska się zwolnienie od kosztów sądowych.
Skarżący, który nie opłaci wpisu, jest wzywany do dokonania płatności. Na uregulowanie wymaganej kwoty ma zasadniczo 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Reguły tej nie stosuje się, gdy skarżący mieszka lub ma siedzibę za granicą, a nie posiada w kraju przedstawiciela. W takim przypadku na dokonanie płatności musi być wyznaczony termin nie krótszy niż dwa miesiące.
Wpis należy uiścić gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na jego rachunek bankowy (podając tytuł wpłaty, rodzaj opłacanego pisma oraz sygnaturę akt sądowych). Stanowi o tym art. 219 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. "Właściwy sąd" to sąd uprawniony do rozpoznania sprawy. W omawianym przypadku jest nim wojewódzki sąd administracyjny, na którego obszarze właściwości strona wnosząca skargę zamieszkuje lub ma siedzibę.
Wpłata wpisu na rachunek bankowy innego wojewódzkiego sądu administracyjnego nie jest uznawana za prawidłowe i skuteczne wywiązanie się z obowiązku uiszczenia tej opłaty. Sąd, do którego omyłkowo wpłyną pieniądze, przekaże je właściwemu odbiorcy. Ważne jest jednak, kiedy to zrobi. Termin uiszczenia wpisu wyznaczony w wezwaniu uważa się bowiem za zachowany, jeżeli przed jego upływem niewłaściwy sąd administracyjny przeleje otrzymane środki na konto właściwego sądu administracyjnego. W innym przypadku skargę uznaje się za nieopłacaną. Konsekwencją tego jest jej odrzucenie. Nie można jednak wymagać od sądów, aby przestrzegały terminów ustanowionych dla strony postępowania (por. postanowienie NSA z dnia 28 sierpnia 2015 r., sygn. akt II OSK 2165/15).
Okoliczności wpłaty wpisu na niewłaściwe konto mogą co najwyżej uzasadniać przywrócenie terminu do uiszczenia tej opłaty w trybie art. 85-88 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Warunkiem zastosowania tego rozwiązania jest złożenie przez stronę wniosku, a w nim uprawdopodobnienie, że nie ponosi winy za niedotrzymanie terminu. Wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|