Wpis od skargi na interpretację podatkową
Izba skarbowa wydała na mój wniosek indywidualną interpretację przepisów podatkowych. Nie zgadzam się z zawartym w niej stanowiskiem. Zamierzam zaskarżyć tę interpretację do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jaki wpis od skargi będę musiał uiścić?
Wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego wiąże się z obowiązkiem uregulowania wpisu. Od skargi na indywidualną interpretację przepisów podatkowych pobierany jest wpis stały w wysokości 200 zł.
Skarżący, którego nie stać na pokrycie kosztów postępowania (w tym wpisu), może ubiegać się o zwolnienie z obowiązku ich zapłaty. Takie wsparcie uzyskuje się w ramach tzw. prawa pomocy. Prawo pomocy przyznawane jest na wniosek (wolny od opłat sądowych). Trzeba go sporządzić na odpowiednim urzędowym formularzu. Osoby fizyczne wypełniają druk oznaczony symbolem PPF, a osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - PPPr. Wniosek o przyznanie prawa pomocy wniesiony w innej formie niż na urzędowym formularzu, np. zamieszczony w skardze, nie zostanie rozpatrzony. Sąd ma jednak obowiązek wcześniej przesłać wnioskodawcy odpowiedni druk, wzywając do jego wypełnienia i złożenia w wyznaczonym terminie.
Wnioskodawca wykazuje we wniosku swoje dochody i stan materialny. Osoby fizyczne opisują ponadto sytuację rodzinną. Sąd ma prawo zweryfikować informacje zawarte we wniosku. Może wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych oświadczeń lub przedłożenia dokumentów źródłowych dotyczących sytuacji majątkowej, np. wyciągów z rachunków bankowych, odpisów zeznań podatkowych, zaświadczenia o zarobkach. Przewiduje to art. 255 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
"W związku z tym, że przyznanie prawa pomocy pokrywane jest ze środków budżetu państwa, korzystanie z tej instytucji powinno mieć miejsce jedynie w przypadkach uzasadnionych szczególnie trudną sytuacją majątkową skarżącego. (...) gdy wnioskodawca z przyczyn losowych rzeczywiście nie posiada żadnych lub dostatecznych środków na opłacenie kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, a tym samym nie może zrealizować przysługującego mu prawa do sądu. W pierwszej kolejności wnioskodawca winien sam podjąć próbę zabezpieczenia stosownych środków, czyli właściwie zaplanować wydatki i poczynić oszczędności do granic zabezpieczenia utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny".
Postanowienie NSA z dnia 28 kwietnia 2016 r., sygn. akt I FZ 68/16 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|