Ogólna interpretacja podatkowa zamiast indywidualnej
Prowadzę działalność gospodarczą. Izba skarbowa, do której zwróciłem się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie opodatkowania wykonywanych przeze mnie usług podatkiem VAT, odmówiła mi udzielenia wyjaśnień. Wskazała, że w mojej sprawie ma zastosowanie interpretacja ogólna. Czy izba skarbowa mogła tak postąpić?
TAK. Organ interpretacyjny uzna wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych za bezprzedmiotowy, jeżeli przedstawiony w nim stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiadają zagadnieniu, które jest przedmiotem interpretacji ogólnej wydanej w takim samym stanie prawnym. Wynika to z art. 14b § 5a Ordynacji podatkowej. Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.
Interpretacje ogólne są obok interpretacji indywidualnych sposobem na wykładnię niejasnych przepisów prawa podatkowego. Wydaje je Minister Finansów, na wniosek lub z urzędu, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przez organy podatkowe i organy kontroli skarbowej. Takie wyjaśnienia uwzględniają orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego oraz Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie oznacza to, że podatnik składający wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej ma obowiązek sprawdzić, czy jego wątpliwości zostały już rozstrzygnięte w interpretacji ogólnej, czy nie. Takiej analizy dokonuje organ interpretacyjny. Jeżeli uzna sytuację opisaną we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej za tożsamą z zagadnieniem będącym przedmiotem interpretacji ogólnej, wydaje postanowienie o stwierdzeniu, że do podanej sytuacji ma zastosowanie interpretacja ogólna. Postanowienie zawiera jednocześnie wskazanie tej interpretacji ogólnej wraz z podaniem miejsca jej publikacji. Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie.
Prymat interpretacji ogólnych przejawia się również w możliwości eliminowania sprzecznych z nimi indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych. Stanowi o tym art. 14e § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Organ interpretacyjny może z urzędu stwierdzić wygaśnięcie indywidualnej interpretacji podatkowej, jeżeli jest ona niezgodna z interpretacją ogólną wydaną w takim samym stanie prawnym. Procedura ta dotyczy tych jednostkowych wyjaśnień prawa podatkowego, które zostały wydane przed opublikowaniem interpretacji ogólnej. Rozstrzygnięcie w tej sprawie zapada w formie postanowienia. Musi być w nim wskazane oznaczenie interpretacji ogólnej oraz miejsce jej publikacji. Na postanowienie można złożyć zażalenie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|