Podmioty uprawnione do uzyskania interpretacji podatkowej
We własnej sprawie
Indywidualne interpretacje są sposobem na otrzymanie pisemnego stanowiska fiskusa na temat zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w jednostkowych sprawach. Pozwalają zdobyć wiedzę o podatkowych konsekwencjach podejmowanych działań.
Wyjaśnienia o takim charakterze można zasadniczo uzyskać tylko w swojej własnej sprawie. Przesądza o tym art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że organ interpretacyjny, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zdarzenie, które jest przedmiotem wyjaśnień, musi rzutować na sytuację prawnopodatkową wnioskodawcy. Nie wolno pytać o sytuację dotyczącą osoby trzeciej - chyba że zrobi się to jako jej pełnomocnik. O wydanie indywidualnej interpretacji w swojej sprawie ma prawo wystąpić podatnik, płatnik, spadkobierca, osoba trzecia odpowiadająca za cudze zaległości podatkowe itp. Nie ma znaczenia, czy mieszka lub ma siedzibę w Polsce, czy za granicą.
Interpretacje podatkowe mogą być wydawane także w sprawach dotyczących osób małoletnich, np. w zakresie opodatkowania podejmowanej przez nie pracy zarobkowej. Osoby te nie mogą jednak samodzielnie występować w postępowaniu interpretacyjnym. Małoletniego musi reprezentować przedstawiciel ustawowy, np. rodzic, aby zapewnić należyte gwarancje procesowe (por. wyrok NSA z dnia 16 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2455/12). Indywidualna interpretacja przepisów podatkowych ma bowiem realny wpływ na prawnopodatkową sytuację adresata, jeżeli zastosuje się on do otrzymanych wyjaśnień. Wnioskodawca składa ponadto oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, iż elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem, w dniu jego złożenia, nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej, oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do istoty w decyzji lub postanowieniu.
Wspólny wniosek
Wykładnię przepisów podatkowych mogą od 1 stycznia 2016 r. otrzymać nie tylko pojedyncze osoby lub podmioty, ale także grupy. Osoby lub podmioty uczestniczące lub mogące uczestniczyć w tym samym zdarzeniu mają prawo złożyć jeden - wspólny - wniosek. Przewiduje to art. 14r § 1 Ordynacji podatkowej.
To spore udogodnienie, bowiem każda ze stron nie musi składać odrębnego wniosku, przedstawiając w nim w istocie taką samą sytuację (chociaż z własnej perspektywy prawnopodatkowej), aby uzyskać interpretację przepisów podatkowych. Rozwiązanie to eliminuje poza tym ryzyko otrzymania sprzecznych wyjaśnień, jeżeli do wydania jednostkowych interpretacji podatkowych dla poszczególnych osób lub podmiotów uprawnione są różne organy.
Złożenie wspólnego wniosku może okazać się szczególnie przydatne w sprawach dotyczących opodatkowania i stawek VAT, obowiązków płatników na gruncie podatku dochodowego, wypłaty przez spółkę udziałowcom dochodów z dywidendy, opodatkowania PCC, obowiązków spadkobierców czy zbycia wspólnego składnika majątku przez małżonków. Pytać wolno o kilka podatków w przypadku, gdy wyjaśnienia dotyczą różnych, ale sprzężonych ze sobą przepisów, np. VAT i PCC.
Wyjątki od reguły
W nielicznych przypadkach o wyjaśnienia można wystąpić w interesie innego podmiotu.
Przedsiębiorca tworzący oddział lub przedstawicielstwo ma prawo przed ich powstaniem uzyskać indywidualną interpretację przepisów podatkowych w zakresie ich działalności. Osoby zamierzające utworzyć spółkę, np. jawną czy kapitałową, mogą przed powstaniem spółki wystąpić o wydanie interpretacji podatkowej dotyczącej prawnopodatkowych aspektów jej funkcjonowania. Spółka planująca utworzenie podatkowej grupy kapitałowej może uzyskać wyjaśnienia dotyczące działalności grupy. Odpowiednio oddział, przedstawicielstwo, spółka lub podatkowa grupa kapitałowa ma prawo stosować się do uzyskanej w tym trybie wykładni prawa podatkowego - korzystając ze związanej z tym ochrony przed negatywnymi skutkami zmiany, stwierdzenia wygaśnięcia lub uchylenia indywidualnej interpretacji albo nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Podmiotom tym doręczana jest zmiana, uchylenie czy stwierdzenie wygaśnięcia interpretacji indywidualnej.
Możliwość złożenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej ma ponadto podmiot zamawiający, w rozumieniu Prawa zamówień publicznych. Podmiot ten może wystąpić, przed przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, o wyjaśnienia w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny. Taką interpretację podatkową będzie mógł stosować podmiot realizujący zamówienie po rozstrzygnięciu przetargu (a więc właściwie nieskonkretyzowany w chwili składania wniosku).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|