Wzór deklaracji VAT-13 składanej przez przedstawiciela podatkowego
Art. 18d ustawy o VAT wskazuje, że w sytuacji, gdy podatnik niezarejestrowany jako podatnik VAT czynny dokonuje na terytorium kraju wyłącznie importu towarów, których miejscem przeznaczenia jest terytorium innego państwa członkowskiego i wywóz tych towarów z terytorium kraju dokonywany jest przez importera w ramach WDT, obowiązki tego podatnika wykonuje przedstawiciel podatkowy w imieniu własnym ale na jego rzecz.
W tej sytuacji przedstawiciel staje się podmiotem zobowiązanym do dokonania rozliczenia, ale odpowiada za zobowiązanie podatkowe solidarnie z podatnikiem.
Powyższe rozwiązanie umożliwia podatnikom nieposiadającym siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski ani niezarejestrowanym dla celów VAT na terytorium naszego kraju, ustanowienie przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestracji w charakterze czynnego podatnika VAT.
W związku z tym, że przedstawiciel podatkowy ustanowiony przez podatnika, który dokonuje wyłącznie importu towarów przeznaczonych do wywozu w ramach WDT, wykonuje obowiązki i inne czynności w imieniu własnym i na rzecz tego podatnika, w tym obowiązek składania deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług, konieczne było określenie jej wzoru.
Wzór deklaracji VAT-13 wprowadzony został rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 12 marca 2013 r. w sprawie wzoru deklaracji dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego (Dz. U. poz. 357).
Deklaracja dla podatku od towarów i usług przedstawiciela podatkowego (VAT-13) zawiera wyłącznie rozliczenie transakcji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dokonywanych przez podatników, których reprezentuje.
Ze względu na to, że WDT opodatkowane jest stawką 0%, deklaracja VAT-13 nie zawiera rubryki przeznaczonej do wykazania kwoty podatku należnego. Formularz należy składać za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Uwaga
W przypadku, gdy ten sam przedstawiciel podatkowy ustanowiony został dla kilku podmiotów, wówczas składa on jedną deklarację VAT-13, w której rozlicza podatek wszystkich tych podatników.
W części C formularza:
- w kolumnie b należy wpisać nazwę podatnika, za którego przedstawiciel podatkowy dokonuje rozliczenia,
- w kolumnie c należy wpisać poprawny numer identyfikacyjny, pod którym podatnik (na rzecz którego przedstawiciel podatkowy dokonuje rozliczenia) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w państwie, w którym podatnik posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania; kolumnę c wypełnia się w przypadku, jeżeli numer identyfikacji jest inny niż numer podany w kolumnie e,
- w kolumnie d należy wpisać kod kraju kontrahenta (nabywcy towaru),
- w kolumnie e należy wpisać poprawny numer identyfikacyjny kontrahenta (nabywcy towaru) nadany przez państwa członkowskie właściwe dla kontrahenta,
- w kolumnie f należy wpisać wartość dostaw dokonanych w okresie, za który składana jest deklaracja, dla poszczególnych kontrahentów, do rozliczenia których został upoważniony przedstawiciel podatkowy, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|