Import usług i nabycie towarów na terytorium kraju - deklaracja VAT-9M
Deklarację VAT-9M składają podatnicy, którzy nie składają deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, nabywający towary lub usługi, od których muszą rozliczyć VAT. Dotyczy to m.in.:
1) importu usług (czyli większości usług nabywanych od kontrahentów zagranicznych, których miejsce świadczenia, ustalone na podstawie art. 28b-28n ustawy o VAT, znajduje się w Polsce),
2) zakupu towarów i usług, dla których podatnikiem jest nabywca, czyli m.in. usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Podatnik musi rozliczyć VAT tylko z tytułu zakupu wymienionego w pkt 1-2, pozostając nadal podatnikiem VAT zwolnionym. W deklaracji VAT-9M podatnik wykazuje zatem tylko kwotę podatku należnego.
W obrocie towarowym obowiązek składania deklaracji VAT-9M dotyczy podmiotów będących podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą, zwolnionych jednak podmiotowo bądź przedmiotowo z opodatkowania, a także osób prawnych niebędących podatnikami, nabywających w kraju towary od zagranicznych podmiotów nieposiadających w Polsce siedziby ani oddziału i - jeśli są to towary inne niż gaz, energia elektryczna, cieplna lub chłodnicza - niezarejestrowanych dla potrzeb podatku VAT.
Wzór deklaracji VAT-9M stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług.
Deklarację VAT-9M składa się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu danej transakcji (czyli - w uproszczeniu mówiąc - do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu towaru lub usługi).
W deklaracji VAT-9M nie wykazuje się kwot podatku naliczonego.
Główną częścią formularza jest część C - "Rozliczenie podatku należnego". W poz. 10 wykazywany jest import usług z wyłączeniem tych usług, do których stosuje się art. 28b ustawy i które nabywane są od podatników unijnych. Zatem w tej pozycji podatnicy powinni ujmować zakup usług w ramach importu od podatników z państw trzecich oraz import usług od podatników z UE, ale innych niż te do których stosuje się art. 28b ustawy.
Poz. 11 służy do wykazania podatku należnego od importu usług, który obliczany jest według stawki VAT obowiązującej w Polsce dla danej usługi.
W poz. 12 i 13 podatnicy ujmują import usług świadczonych przez podatników unijnych, do których stosuje się art. 28b ustawy, czyli opodatkowanie w miejscu siedziby nabywcy.
Poz. 14 i 15 wypełniają podatnicy, którzy dokonują na terytorium Polski zakupu towarów od zagranicznych podmiotów niemających na terytorium naszego kraju siedziby ani oddziału.
Dalsze pozycje, tj. 16 i 17 przeznaczone są do wykazania zakupu usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, dokonywanego od krajowego podatnika VAT.
Suma podatku należnego podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego wpisywana jest w poz. 18 formularza i stanowi ona sumę kwot wykazanych w poz. 11, 13, 15 i 17.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|