Informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu - VAT-23
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Generalnie występuje ono wówczas, gdy nabywcą jest podatnik podatku VAT, a nabywane towary mają służyć wykonywanej przez niego działalności.
Wyjątkiem od tej zasady jest wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu, które podlega opodatkowaniu zawsze, tj. nawet wtedy, gdy nabywcą jest podmiot niebędący podatnikiem podatku VAT. Przy czym status dostawcy takiego środka transportu również nie ma znaczenia.
W związku ze szczególnym traktowaniem nowych środków transportu w art. 2 pkt 10 ustawy o VAT określono specyficzną ich definicję. Nowymi środkami transportu są m.in. pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 cm3 lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów, które spełniają jeden z dwóch warunków:
- nie przejechały więcej niż 6.000 kilometrów lub
- od momentu dopuszczenia ich do użytku nie upłynęło więcej niż sześć miesięcy.
Dokonując zakupu nowego środka transportu, należy zwrócić uwagę, aby na fakturze dostawca zamieścił informacje pozwalające stwierdzić, czy dany pojazd faktycznie zalicza się do tej grupy. Opodatkowanie nabycia nowego środka transportu następuje zawsze w kraju, w którym ten pojazd będzie zarejestrowany.
Po sfinalizowaniu transakcji i sprowadzeniu pojazdu na terytorium Polski, jeżeli pojazd ten będzie użytkowany na potrzeby prowadzonej działalności, obowiązkiem podatnika jest dokonanie - w ciągu 14 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego - wpłaty podatku VAT na rachunek urzędu skarbowego (art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT). Przy czym obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (gdy przedmiotem nabycia jest nowy środek transportu, obowiązek podatkowy w WNT powstaje z chwilą jego otrzymania, nie później niż z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta unijnego).
Podatnik ma także obowiązek przedłożenia w tym samym terminie - tj. 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu na formularzu VAT-23. Do informacji tej załącza kopię faktury potwierdzającej nabycie pojazdu.
W informacji VAT-23 należy podać cenę nabycia samochodu, czyli kwotę i walutę wynikającą z faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego, bez jej przeliczania na złote.
Wzór informacji Minister Finansów określił w drodze rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie określenia wzoru informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu (Dz. U. poz. 780).
Uwaga
Informacji VAT-23 nie muszą składać podatnicy, którzy nabywają środki transportu w celu ich odprzedaży na terytorium Polski.
Podatnicy ci nie mają również obowiązku zapłaty podatku w terminie 14 dni. Zakup ten muszą jedynie rozliczyć w deklaracji VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|