Skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych w formie ryczałtu - VAT-12
Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0) mogą wybrać - na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy o VAT - opodatkowanie w formie ryczałtu według stawki 4%.
Dla wyboru tej formy opodatkowania nie ma znaczenia wysokość obrotów osiąganych z tytułu świadczonych usług. Rozliczenie ryczałtowe dotyczyć może wyłącznie usług taksówek osobowych. Ryczałtem nie rozlicza się usług świadczonych przez taksówki bagażowe.
Jedynym warunkiem korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu jest uprzednie zawiadomienie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, w którym podatnik zacznie stosować ryczałt.
Zgodnie z art. 114 ust. 4 ustawy o VAT, podatnik który wybrał tę formę opodatkowania, może z niej zrezygnować, nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego nie będzie rozliczał się w formie ryczałtu.
Uwaga
Deklaracja VAT-12 jest tzw. skróconą deklaracją dla podatku od towarów i usług, którą obowiązani są składać podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, opodatkowanych w formie ryczałtu. Deklaracje te - bez względu na to, czy w danym miesiącu wystąpiła jakakolwiek sprzedaż - składa się za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Wzór deklaracji VAT-12 został ustalony na podstawie delegacji ustawowej określonej w art. 114 ust. 5 ustawy o VAT, w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie wzoru skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu (Dz. U. poz. 2258).
Podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych bez względu na wysokość osiągniętych obrotów zobowiązani są do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, nie dotyczy ich bowiem możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1544 ze zm.). Wyłączenie z prawa do zwolnienia wynika z § 4 pkt 2 lit. b) ww. rozporządzenia.
Ponieważ podatnicy świadczący usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu, nie mają prawa do odliczania podatku naliczonego, składane przez nich skrócone deklaracje obejmują wyłącznie kwotę obrotu wykazywaną w poz. 10 deklaracji ustaloną na podstawie ewidencji prowadzonych za pomocą kas rejestrujących oraz kwotę podatku należnego obliczonego według stawki 4% (poz. 11). Kwotę obliczonego w ten sposób podatku należy wykazać jako podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego (poz. 13), chyba że podatnik odlicza w danym okresie rozliczeniowym kwotę wydatkowaną na zakup kas rejestrujących. Ulga ta - wpisana w poz. 12 deklaracji VAT-12 - pomniejsza kwotę podatku do zapłaty.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|