Kiedy rozliczyć otrzymaną dotację?
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 stycznia 2016 r., nr IPTPP1/4512-517/15-3/MW)
"(...) Gminna Spółdzielnia (...) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej, produkcji pieczywa oraz zakupu i sprzedaży warzyw i owoców, a także wynajmu. (...) Spółdzielnia realizuje warunki uczestnictwa w programie «Owoce i warzywa w szkole» (...) m.in. poprzez nieodpłatne dostarczanie owoców i warzyw do szkół podstawowych (...). (...) Po zakończeniu semestru Spółdzielnia wystąpi do Agencji Rynku Rolnego o pomoc z tytułu nieodpłatnego udostępniania owoców i warzyw (...). Wysokość otrzymanej pomocy stanowi iloczyn zryczałtowanej stawki pomocy dla jednej porcji owocowo-warzywnej (...) oraz liczby porcji owoców i warzyw udostępnionych dzieciom zgodnie z obowiązującym sposobem udostępniania. W przypadku nieotrzymania pomocy z Agencji Rynku Rolnego nie byłoby możliwe dostarczanie nieodpłatnie porcji do szkół. (...) W związku z realizowaniem projektu Spółdzielnia ponosi koszty zakupu warzyw i owoców, a także koszty przygotowania porcji, tj. koszty konfekcjonowania oraz dowozu do szkół. (...)
Spółdzielnia jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. (...)
Czy Spółdzielnia prawidłowo określa obowiązek podatkowy związany z realizacją programu «Owoce i warzywa w szkole» na czas dokonania dostawy do szkół porcji owoców i warzyw?
Zdaniem Wnioskodawcy, (...) stosownie do postanowień art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje w chwilą dostawy towarów lub wykonania usług (...).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe. (...)
Odnosząc się do kwestii powstania obowiązku podatkowego, należy stwierdzić, że zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (...).
Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi, co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.
Odstępstwem od zasady ogólnej zawartej w art. 19a ust. 1 ustawy są szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego, które mają zastosowanie w przypadku spełnienia szczególnych warunków określonych ustawą.
Na podstawie art. 19a ust. 5 pkt 2 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w art. 29a ust. 1.
Zgodnie z art. 19a ust. 6 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Odnosząc (...) opis sprawy do (...) przepisów prawa stwierdzić należy, że w sytuacji przedstawionej we wniosku obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 2 ustawy - powstanie z chwilą otrzymania dotacji, tj. w momencie otrzymania przez Wnioskodawcę środków na konto bankowe od Agencji Rynku Rolnego. (podkreślenie redakcji) (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|