Korzystanie dla potrzeb prowadzonej działalności z samochodu użyczonego nieodpłatnie przez członka rodziny
Dla potrzeb prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej korzystam z użyczonego samochodu osobowego, który jest własnością mojego męża i jego matki (oboje nie prowadzą działalności gospodarczej). Z mężem pozostaję we wspólnocie majątkowej. Czy w takiej sytuacji uzyskuję przychód z nieodpłatnych świadczeń, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Jeżeli dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca korzysta nieodpłatnie z samochodu użyczonego przez członka najbliższej rodziny (np. przez teściową), to przychód uzyskany z tytułu nieodpłatnego świadczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. |
Jak wynika z pytania, dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej Czytelniczka korzysta z samochodu osobowego, którego formalnymi właścicielami (wpisanymi w dowodzie rejestracyjnym) są jej mąż i teściowa.
Jednocześnie pomiędzy Czytelniczką a jej mężem istnieje ustawowa wspólność majątkowa, w rozumieniu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Należy zauważyć, że w takiej sytuacji każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka (art. 341 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Zatem w rozpatrywanym stanie faktycznym udział we własności samochodu osobowego nabytego przez męża Czytelniczki w trakcie trwania ich małżeństwa stanowi część majątku wspólnego małżonków.
W takim przypadku Czytelniczka, podobnie jak jej mąż, jest współwłaścicielem tego samochodu, a tym samym umowę użyczenia powinna zawrzeć tylko ze swoją teściową.
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorca, który dla celów działalności gospodarczej korzysta z rzeczy oddanej mu w bezpłatne używanie (np. z samochodu osobowego), co do zasady, uzyskuje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, zaliczany do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PDOF).
Nie oznacza to jednak automatycznie, że w każdym przypadku omawiany przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 125 z zastrzeżeniem ust. 20 ustawy o PDOF).
Należy przy tym zauważyć, że:
- I grupa podatkowa obejmuje: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów,
- zaś do II grupy zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych.
W konsekwencji zwolnienie od podatku dochodowego dotyczy nieodpłatnych świadczeń otrzymanych przez podatnika m.in. od jego małżonka, dzieci, wnuków, rodziców, dziadków, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy, teściów, dzieci rodzeństwa, rodzeństwa rodziców (wujów, ciotek, stryjów), dzieci i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków.
Jeżeli zatem w rozpatrywanym stanie faktycznym, dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej Czytelniczka korzysta nieodpłatnie z samochodu osobowego użyczonego jej przez teściową, to przychód uzyskany przez nią z tytułu nieodpłatnego świadczenia jest zwolniony od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PDOF.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|