Dofinansowanie do zakupu kolektorów słonecznych
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i z urzędu gminy na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Czy otrzymane dofinansowanie w całości jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Dofinansowanie otrzymane z urzędu gminy korzysta ze zwolnienia od podatku, a z NFOŚiGW stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. |
Wspomniane w pytaniu dotacje są przychodem z innych źródeł, o którym jest mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PDOF. Z przepisu tego wynika, że takim przychodem są m.in. dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 ustawy o PDOF.
Dla oceny czy dotacje te są wolne od podatku, czy też nie, decydujące znaczenie ma źródło, z którego podatnik otrzymał dotację. Stosownie bowiem do art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PDOF, wolne od podatku są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Na podstawie tego przepisu, aby otrzymane świadczenie korzystało ze zwolnienia od podatku, powinno być dotacją, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymaną z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
W myśl art. 126 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.), dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie niniejszej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.
Tak więc dotacja na montaż kolektorów słonecznych udzielona z budżetu gminy (jednostki samorządu terytorialnego) jest zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PDOF. Tym samym, kwoty dotacji otrzymanej z urzędu gminy podatnik nie powinien wykazywać w zeznaniu rocznym.
Inaczej będzie z dotacją otrzymaną z NFOŚiGW. Fundusz ten jest państwową osobą prawną i prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych wpływów wydatki na finansowanie zadań określonych w ustawie oraz kosztów działalności (art. 400 i 400q ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - Dz. U. z 2013 r. poz. 1232 ze zm.).
Dla zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PDOF koniecznym jest, by dotacja była otrzymana z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a dotacja otrzymana z NFOŚiGW nie spełnia tego warunku. W konsekwencji stanowi przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 9 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 ustawy o PDOF). Dotację otrzymaną z NFOŚiGW należy wykazać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym została otrzymana. Dochód z tego tytułu będzie podlegał opodatkowaniu łącznie z pozostałymi dochodami, które będą opodatkowane według skali podatkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|