Zwolnienie od podatku dochodów uzyskanych z prowadzenia niepublicznego przedszkola
Jako osoba fizyczna, w ramach działalności gospodarczej, prowadzę niepubliczne przedszkole. Z tego tytułu otrzymuję dotacje z urzędu miasta. Czy dochody, które uzyskuję z prowadzenia przedszkola, mogą być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PDOF?
Dochody osiągnięte z prowadzenia niepublicznego przedszkola mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 36 i ust. 7 ustawy o PDOF - jeżeli podatnik opłaca podatek dochodowy według skali podatkowej. |
Zasady korzystania ze zwolnienia od podatku z tytułu prowadzenia szkół
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele szkoły w roku podatkowym lub w roku po nim następującym. Przy czym zakres wydatków objętych zwolnieniem reguluje art. 21 ust. 7 tej ustawy.
Z kolei zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.), system oświaty obejmuje m.in.:
- przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkola specjalne oraz inne formy wychowania przedszkolnego,
- szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i artystyczne.
Jednocześnie dyspozycja art. 3 pkt 1 tej ustawy stanowi, że jeżeli w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o szkole, to należy przez to rozumieć także przedszkole. Status prawny przedszkola ma zatem charakter analogiczny do statusu szkoły.
Oznacza to, że dochody osiągnięte z tytułu prowadzenia przedszkola, co do zasady, mogą korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PDOF.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż omawiane zwolnienie nie może być stosowane przez podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie 19% podatku liniowego. Zakaz w tym zakresie został wyrażony w art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1956 ze zm.).
Jeżeli zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnik opłaca podatek dochodowy według skali podatkowej, to dochody uzyskane przez niego z prowadzenia przedszkola mogą być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PDOF.
Pogląd ten znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 lipca 2010 r., nr ITPB1/415-373/10/AD.
Trzeba przy tym pamiętać, iż stosownie do art. 21 ust. 7 ustawy o PDOF, zwolnienie przysługuje tylko wówczas, gdy wydatki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 36 tej ustawy, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały poniesione na:
- zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
- wydatki związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.
W świetle powyższego, warunki skorzystania z omawianego zwolnienia są następujące:
1) podatnik opłaca podatek dochodowy według skali podatkowej,
2) dochód powinien być wydatkowany na cele szkoły, o których mowa w art. 21 ust. 7 ustawy o PDOF, w roku podatkowym lub w roku następnym,
3) wydatki te nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Rozliczenie dotacji otrzymywanych z urzędu miasta
Przed skorzystaniem z omawianego wyżej zwolnienia, podatnik powinien ustalić dochód na podstawie prawidłowych zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (lub w księgach rachunkowych).
Należy zatem zauważyć, że dotacja otrzymana z urzędu miasta na sfinansowanie kosztów związanych z prowadzeniem niepublicznego przedszkola, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PDOF, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (w części nieprzeznaczonej na cele inwestycyjne) - jednak przychód ten korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 tej ustawy.
Podatnik, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, kwoty dotacji zwolnionej od podatku dochodowego nie powinien wykazywać w kolumnach 7-9 tej księgi, przeznaczonych do wpisywania przychodów podatkowych.
W księdze podatkowej bowiem ewidencjonowane są wyłącznie takie zdarzenia gospodarcze (przychody oraz wydatki i koszty stanowiące koszty uzyskania przychodów), które mają wpływ na ustalenie wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu. Omawiana dotacja może być jednak ujęta w kolumnie 17 księgi podatkowej "Uwagi" (przed nowelizacją z 31 marca 2016 r. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów była to kolumna 16).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|