Wynajem pokoi gościnnych w gospodarstwie rolnym
Właściciel gospodarstwa rolnego (rolnik) zamierza wynajmować letnikom pokoje gościnne wraz z wyżywieniem. Czy z tego tytułu powinien opłacać podatek dochodowy?
Wynajem, o którym mowa w pytaniu może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego tylko w przypadku łącznego spełnienia przesłanek określonych w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PDOF. |
Wynajmowanie w okresie wakacji pokoi gościnnych na terenach wiejskich, sprzedaż posiłków domowych, a także świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów, potocznie określa się mianem agroturystyki.
Działalności w zakresie agroturystyki nie zalicza się jednak do działalności rolniczej, której definicję określa art. 2 ust. 2 ustawy o PDOF.
W konsekwencji, dochody (przychody) z agroturystyki, co do zasady, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dochody z prowadzonego przez rolnika w stosunkowo niewielkich rozmiarach wynajmu pokoi gościnnych letnikom oraz wyżywienia tych osób - mogą jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, o ile zostaną spełnione przesłanki określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PDOF.
Ustawodawca zwalnia od podatku dochodowego dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu (art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PDOF).
Rolnik, który uzyskuje dochody z wynajmu pokoi gościnnych skorzysta zatem z ww. zwolnienia od podatku, jeżeli łącznie będą spełnione następujące warunki:
1) najem dotyczy pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
2) budynki, w których znajdują się pokoje gościnne na wynajem, są położone w gospodarstwie rolnym na terenie wiejskim,
3) pokoje są wynajmowane wyłącznie osobom przebywającym na wypoczynku (turystom),
4) liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu (nie ma tu znaczenia ilość wynajmowanych łóżek, a do liczby pokoi nie zalicza się kuchni, łazienki, itp.).
Przy czym pod pojęciem gospodarstwa rolnego należy rozumieć obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.
Trzeba zauważyć, że omawiane zwolnienie od podatku obejmuje swym zakresem jedynie dochody uzyskane w określonych warunkach z tytułu wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku i wyżywienia osób, którym wynajęto te pokoje.
Oznacza to, że dochody uzyskane ze świadczenia w gospodarstwie rolnym innych rodzajów usług związanych z pobytem turystów (np. konnych przejażdżek, ognisk, wynajmowania sprzętu turystycznego), generalnie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, nawet jeżeli są wykonywane przy wykorzystaniu bazy i urządzeń związanych z gospodarstwem rolnym, którego celem jest produkcja rolna.
W takim przypadku kalkulacja cenowa usługi agroturystycznej powinna wyraźnie rozdzielać odpłatność za wynajem pokoi gościnnych i za wyżywienie osób, którym wynajęto te pokoje (dochód podlegający zwolnieniu od podatku dochodowego), od odpłatności za pozostałe usługi rekreacyjne, organizowanie nauki jazdy konnej, itp. (dochód podlegający opodatkowaniu).
Jeżeli chociaż jeden z warunków określonych we wspomnianym art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PDOF nie jest spełniony - to zwolnienie od podatku nie może mieć zastosowania. Dotyczy to m.in. sytuacji, w której:
- wynajem dotyczy więcej niż pięciu pokoi gościnnych,
- budynek, w którym wynajmowane są pokoje gościnne nie należy do gospodarstwa rolnego,
- gospodarstwo rolne jest położone na terenie miejskim,
- przedmiotem wynajmu są pokoje w domkach turystycznych lub w budynkach gospodarczych adaptowanych na cele usługowe bądź teren na rozbicie namiotów,
- pokoje są wynajmowane innym osobom niż turyści (np. na cele zakwaterowania osób, które przyjechały do pracy).
Dochody (przychody) z wynajmu pokoi osobom przebywającym na wypoczynku oraz wyżywienia tych osób, w warunkach, które nie spełniają przesłanek określonych w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PDOF, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|