Zapewnienie pracownikom dowozu do i z pracy
Zamierzamy zapewnić pracownikom dowóz do i z pracy autobusem. Czy ww. świadczenie będzie zwolnione z PIT, pomimo, iż dowóz nie będzie wykonywany za pomocą naszego własnego autobusu (dowóz będzie zapewniała wynajęta przez nas wyspecjalizowana firma transportowa)?
Tak. Dowóz pracowników do i z pracy na warunkach wskazanych w pytaniu będzie zwolniony z PIT. |
Generalnie świadczenia otrzymywane przez pracowników od pracodawcy stanowią u nich przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu PIT. Na zasadzie wyjątku, niektóre otrzymane świadczenia mogą być jednak zwolnione od podatku. Przykładowo - wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników autobusem w rozumieniu art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PDOF. Przy czym, autobusem, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
Zauważmy, że ww. przepis dotyczący zwolnienia z PIT odnosi się ogólnie do dowozu "organizowanego przez pracodawcę". W tym przepisie nie ma zastrzeżenia, żeby autobus, którym ten transport jest wykonywany, stanowił składnik majątku pracodawcy. Nie powinno mieć więc znaczenia, czy ww. dowóz realizowany jest za pomocą własnego autobusu pracodawcy, czy też realizuje go wynajęta przez pracodawcę wyspecjalizowana firma transportowa.
Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 lipca 2015 r., nr IBPB-2-1/4511-55/15/MD. Również w tej sprawie pracodawca zlecił dowóz pracowników do/z pracy wyspecjalizowanej firmie transportowej. Dowóz odbywał się autobusem, a pracownicy ponosili częściową odpłatność za ten dowóz. Organ podatkowy wyjaśnił:
"(...) Analizowany przepis dotyczący zwolnienia z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PDOF - przyp. red.) istotnie - jak słusznie stwierdził Wnioskodawca - nie uzależnia możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania przedmiotowego świadczenia od tego, czy transport pracowników jest organizowany przy wykorzystaniu autobusu, który stanowi składnik majątkowy pracodawcy.
W związku z powyższym należy zgodzić się z Wnioskodawcą, że przychód pracowników Wnioskodawcy z tytułu otrzymania częściowo nieodpłatnego świadczenia przewozu autobusem do i z zakładu pracy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym na Wnioskodawcy, jako płatniku nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od ww. przychodu. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|