Odszkodowanie za niesłuszne wypowiedzenie umowy o pracę dla byłego pracownika
Były pracownik zawarł z byłym pracodawcą ugodę sądową z tytułu niesłusznego wypowiedzenia umowy o pracę, na podstawie której przyznano odszkodowanie. Czy przy jego wypłacie należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy?
Od wypłacanego byłemu pracownikowi odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę nie trzeba pobierać zaliczki na podatek dochodowy. |
Uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę określają art. 44-51 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Zgodnie z art. 45 § 1 ww. ustawy, w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Odszkodowanie, o którym mowa, przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Niektóre odszkodowania wypłacane pracownikom (byłym pracownikom) są zwolnione od podatku dochodowego. Jak bowiem stanowi art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, oraz otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy, z wyjątkiem m.in.:
- określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
- odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe.
Wypłata odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę dokonywana jest na podstawie odrębnych ustaw (tu: Kodeksu pracy). Odszkodowanie, o którym mowa, nie zostało również wymienione w żadnym z wyjątków od zwolnienia z PIT. A to oznacza, że od wypłaconego byłemu pracownikowi odszkodowania nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek dochodowy.
Podobnie uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2012 r., nr IPPB4/415-838/11-6/JK:
"(...) skoro wypłacone przez Wnioskodawcę odszkodowanie zasądzone wyrokiem sądu jest odszkodowaniem za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę, to odszkodowanie to korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jego wysokość oraz zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, tj. art. 45 w związku z art. 471 Kodeksu pracy. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|