Dofinansowanie wypoczynku dzieci pracowników ze środków obrotowych
Pracodawca nie tworzy ZFŚS, jednak chce dofinansować ze środków obrotowych letni wypoczynek dzieci pracowników, które nie ukończyły 18 lat. Czy w takiej sytuacji wymienione dopłaty będą stanowić u pracowników przychód podlegający opodatkowaniu?
Pochodzące ze środków obrotowych dopłaty do zorganizowanego wypoczynku niepełnoletnich dzieci pracowników są u pracowników przychodem ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia od podatku do kwoty 760 zł rocznie. |
Ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PDOF zwolnił od podatku nie tylko dopłaty do zorganizowanego wypoczynku dzieci do lat 18, które sfinansowane zostały z ZFŚS, ale również te, które sfinansowane zostały z innych źródeł. Innymi źródłami finansowania wypoczynku mogą być m.in. środki obrotowe. Z tym że w przypadku środków pochodzących z innych źródeł obowiązuje ograniczenie kwotowe w korzystaniu z wymienionego zwolnienia, a mianowicie dopłaty te nie mogą przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł. Gdy kwota rocznych dopłat z tego tytułu przekroczy tę kwotę, nadwyżka stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu.
Należy przy tym pamiętać, że dofinansowanie wypoczynku dziecka do lat 18 korzysta ze zwolnienia od podatku pod warunkiem, że wypoczynek:
- jest zorganizowany przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
- ma formę wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|