Przekazanie pracownikom karnetów sportowych
Pracodawca kupuje karnety sportowe, które następnie przekazuje swoim pracownikom. Czy u pracowników powstaje z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu?
Otrzymując od pracodawcy świadczenie w postaci karnetów sportowych, pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy. W niektórych przypadkach jednak przychód ten może być wolny od podatku. Istotne w tym przypadku jest źródło finansowania omawianych karnetów. |
Karnety finansowane ze środków ZFŚS
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PDOF, wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Karnety sportowe nie są ww. bonami, talonami czy innymi znakami uprawniającymi do ich wymiany na towary lub usługi.
A zatem wartość karnetów sportowych dla pracownika, sfinansowana ze środków ZFŚS, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (z uwzględnieniem innych świadczeń pieniężnych i rzeczowych otrzymanych przez tego pracownika z ZFŚS lub z funduszy związków zawodowych od początku roku, które były zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PDOF). Nadwyżka ponad ten limit podlega natomiast opodatkowaniu.
Karnety sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy
Gdy natomiast pracodawca sfinansuje pracownikom karnety sportowe (w całości lub w części) ze środków obrotowych, wówczas wartość otrzymanego świadczenia podlega opodatkowaniu. Ustawodawca nie przewidział bowiem żadnego zwolnienia z podatku w tym zakresie.
Ustalając wartość tego przychodu należy wziąć pod uwagę regulacje zawarte w art. 12 ust. 3 w powiązaniu z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PDOF.
Na podstawie tych przepisów, jeżeli pracodawca przekazuje pracownikom zakupione przez niego karnety sportowe, które zostały:
- w całości sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy - to wartość uzyskanego przez pracowników z tego tytułu przychodu ustala się według ceny zakupu karnetów,
- w części sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, a częściowo przez samego pracownika - wówczas wartość uzyskanego przez pracowników przychodu to różnica między ceną zakupu karnetu a odpłatnością ponoszoną przez tego pracownika.
Mówiąc o cenie zakupu karnetu sportowego dla pracownika, należy tu wziąć pod uwagę cenę brutto tego karnetu. Potwierdził to również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2014 r., nr ILPB2/415-992/13-2/WS. Według organu podatkowego:
"(...) jeżeli podatnik będący osobą fizyczną (tutaj pracownik) otrzyma nieodpłatnie określone świadczenie - usługę, to ustalając kwotę przychodu z tego tytułu wpierw należy wziąć pod uwagę cenę, za jaką świadczenie zostało nabyte. Podkreślić przy tym należy, że ceną, poprzez którą definiuje się kwotę przychodu podatnika, jest cena brutto, tj. wraz z zawartym w niej podatkiem od towarów i usług. (...)"
Wartość przychodu, uzyskanego przez pracownika z tytułu przedmiotowych karnetów sportowych, pracodawca dolicza pracownikowi do uzyskanego przez niego w danym miesiącu wynagrodzenia ze stosunku pracy. Od łącznej kwoty następnie oblicza, pobiera i odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z zasadami przewidzianymi dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|