Odsetki od kredytu konsolidacyjnego
Podatnik PIT wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej budynek użytkowy (środek trwały) nabyty w drodze kupna i zaadaptowany na potrzeby tej działalności. Środki na zakup i adaptację budynku pochodziły z zaciągniętych w ramach działalności gospodarczej kredytów bankowych. Kredyty te zostały skonsolidowane przez bank w jeden odrębny, tańszy kredyt. Bank udzielił podatnikowi kredytu konsolidacyjnego jako osobie prywatnej, a nie jako przedsiębiorcy. Czy w tej sytuacji odsetki od kredytu konsolidacyjnego mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?
Jeżeli kredyt konsolidacyjny został przeznaczony na spłatę kredytów zaciągniętych i wydatkowanych na nabycie i adaptację budynku stanowiącego środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki od tego kredytu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów.
Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów, powinien kierować się podstawową zasadą istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a możliwością osiągnięcia przychodu, albowiem to na nim spoczywa ciężar udowodnienia, że poniesienie wydatku ma (lub może mieć) wpływ na wysokość osiąganych przychodów (lub na zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów). Tak też uważa Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2014 r., nr IBPBI/1/415-1047/14/ZK.
W przypadku odsetek od kredytu (pożyczki) zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów należy mieć na uwadze następujące przepisy:
- art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, z którego wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów),
- art. 23 ust. 1 pkt 32 updof, według którego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów),
- art. 23 ust. 1 pkt 33 updof, stosownie do którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Z powołanych przepisów wynika, że warunkiem bezpośredniego uznania za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej odsetek od kredytu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między zaciągniętym kredytem a działalnością gospodarczą oraz fakt zapłacenia tych odsetek. Ponadto odsetki nie mogą zwiększać kosztów inwestycji.
Odnosząc powołane przepisy do sytuacji, o której mowa w treści pytania należy stwierdzić, że odsetki od kredytu konsolidacyjnego spełniają wszystkie te przesłanki, a więc mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie stoją temu na przeszkodzie okoliczności zaciągnięcia kredytu, tj. pozyskanie go przez podatnika prywatnie, a nie jako przedsiębiorca. Jak zauważył Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w powołanej interpretacji indywidualnej: "(...) przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytów (pożyczek) przeznaczonych na sfinansowanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, od klasyfikacji, czy nazwy kredytów stosowanych przez instytucje finansowe, jak również od rodzaju zaciągniętego kredytu. Decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ma więc faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy zawartej z bankiem".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|