Wpłaty fundatorów na utworzenie funduszu założycielskiego
Fundacja realizuje cele społecznie użyteczne, a także prowadzi działalność gospodarczą w celu uzyskania środków na realizację działalności statutowej. Część funduszu założycielskiego fundacji, na który składają się środki finansowe przekazane przez fundatorów (w formie darowizny), będzie przeznaczona na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy wkłady wniesione przez fundatorów na fundusz założycielski są w całości wyłączone z przychodów podatkowych?
Tak. Wkłady wniesione przez fundatorów na fundusz założycielski fundacji podlegają w całości wyłączeniu z przychodów podatkowych.
Co do zasady otrzymanie środków finansowych w formie darowizny skutkuje, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, powstaniem przychodu. W opisanej sytuacji znajdzie jednak zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 4 updop. Na podstawie tego przepisu, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. W konsekwencji otrzymanie przez fundację od fundatorów środków pieniężnych na utworzenie funduszu założycielskiego nie będzie skutkowało po stronie fundacji powstaniem przychodu. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że część funduszu założycielskiego będzie przeznaczona na działalność gospodarczą.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|