Opłaty leasingowe a czasowe nieużywanie przedmiotu leasingu
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. W działalności użytkuję samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Przez kilka miesięcy nie otrzymywałem zleceń. Czy opłaty leasingowe ponoszone w tym okresie mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?
Tak, ustalone w umowie leasingu opłaty są kosztem podatkowym także za okres, w którym podatnik nie korzysta z przedmiotu leasingu.
Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. W katalogu wyłączeń z kosztów uzyskania przychodów określonym w art. 23 updof nie ma wymienionych opłat ponoszonych w związku z zawartą umową leasingu samochodu ciężarowego.
U podatnika korzystającego w ramach działalności gospodarczej z przedmiotu leasingu, stosownie do art. 23b ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodu są opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli:
- umowa została zawarta na czas oznaczony (stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, gdy jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne) albo na okres co najmniej 5 lat (gdy jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości),
- suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że wskazane zasady rozliczania opłat ustalonych w umowie leasingu mają zastosowanie pod warunkiem, że leasingodawca w dniu zawarcia umowy nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 updof.
Możliwość rozliczenia w kosztach opłat leasingowych dotyczy również sytuacji, gdy przedmiot leasingu nie jest czasowo używany, np. z uwagi na konieczność dokonania jego przeglądu, napraw i konserwacji, czy jak w przypadku podatnika - z powodu niepozyskania nowych zleceń. Umowa leasingu zobowiązuje bowiem podatnika do ponoszenia opłat zgodnie z przyjętym harmonogramem, niezależnie od sposobu i stopnia wykorzystania przedmiotu leasingu. Dopóki więc leasingowany samochód ciężarowy jest przydatny podatnikowi w jego działalności, opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone w podstawowym okresie tej umowy, są u podatnika kosztem uzyskania przychodu. W tych okolicznościach, mimo czasowego zaprzestania używania leasingowanego samochodu, będącego podstawowym narzędziem służącym do wykonywania usług transportowych przez podatnika, należy uznać, że ponoszone opłaty pozostają w związku z tą działalnością i mogą przyczynić się w przyszłości do osiągania z niej dalszych przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|