Sfinansowanie jednego projektu z różnych źródeł
Przedsiębiorca (osoba fizyczna) na pokrycie kosztów udziału w targach (w charakterze wystawcy) otrzymał dotację. Dofinansowanie obejmowało wydatki na: wynajęcie powierzchni targowej, projekt i wykonanie zabudowy stoiska, wpis do katalogu targowego, materiały reklamowe i informacyjne, koszty podróży służbowych osób uczestniczących w targach, koszty tłumaczenia materiałów reklamowych. Dofinansowanie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z dotacji celowej. Czy dotacja otrzymana z obu wymienionych źródeł jest wolna od podatku? Czy koszty w części sfinansowanej dotacją należy wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów?
Dotacja otrzymana z obu źródeł jest zwolniona od podatku. Koszty w części sfinansowanej tą dotacją należy wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów.
Dotacja a zwolnienie od podatku
Dotacja na pokrycie kosztów uczestnictwa w targach, w myśl art. 14 ust. 2 pkt 2 updof, jest przychodem z działalności gospodarczej. Przepis ten stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Istnieje jednak szereg przewidzianych ustawą o PIT zwolnień od podatku. W omawianym przypadku zastosowanie znajdą dwa spośród zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 updof, tj.:
- pkt 129 tego przepisu - w części w jakiej otrzymane dofinansowanie pochodzi z dotacji celowej z budżetu państwa,
- pkt 136 lub 137 tego przepisu - w części w jakiej otrzymane dofinansowanie pochodzi ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 129 updof, wolne od podatku są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Zakładamy, że otrzymana przez przedsiębiorcę dotacja, w części dotyczącej środków europejskich, spełnia przesłanki do zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (gdy przedsiębiorca jest realizatorem projektu - beneficjentem) lub 137 (gdy przedsiębiorca jest uczestnikiem projektu) updof.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 136 updof, wolne od podatku są płatności na realizację projektów w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich, otrzymane z Banku Gospodarstwa Krajowego, z wyłączeniem płatności otrzymanych przez wykonawców. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 137 updof, wolne od podatku są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
Koszty uzyskania przychodów
Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof, których nie można uwzględnić w rachunku podatkowym nawet, jeżeli ich celem było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Taki wyjątek zachodzi w rozpatrywanej sytuacji. Stosownie bowiem do regulacji art. 23 ust. 1 pkt 56 updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), które są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 updof.
Powszechnie przyjmuje się, że pod pojęciem wydatków "bezpośrednio sfinansowanych" należy rozumieć nie tylko wydatki bezpośrednio sfinansowane z otrzymanej wcześniej dotacji, ale również takie wydatki, które najpierw podatnik poniósł z własnych środków, a które później zostały mu zrefundowane. Pogląd ten znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 marca 2014 r., nr IPTPB1/415-777/13-5/KSU).
Jeżeli zatem dofinansowanie, które otrzyma przedsiębiorca, nie podlega opodatkowaniu (z uwagi na zwolnienie od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 updof), to w konsekwencji poniesione przez niego wydatki i koszty w tej części, która została bezpośrednio sfinansowana z dotacji - nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio (jednorazowo) ani poprzez odpisy amortyzacyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|