Refundacja z PFRON składek ZUS osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą
Prowadzę działalność gospodarczą. Zapłacone na własne ubezpieczenie składki społeczne ujmuję w kosztach uzyskania przychodów. Jako osoba niepełnosprawna otrzymuję z PFRON refundację składek emerytalno-rentowych. Czy postępuję prawidłowo, wykazując tę refundację jako przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Tak. Podatnik postępuje prawidłowo, wykazując jako przychód w prowadzonej działalności gospodarczej zrefundowane przez PFRON składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, uprzednio ujęte w kosztach uzyskania przychodów.
Niepełnosprawna osoba prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o refundację składek emerytalno-rentowych. Jak wynika z art. 25a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.), refundacja przysługuje w wysokości:
- 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
- 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 25a ust. 4 powołanej ustawy, refundacja składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe nie przysługuje, jeżeli składki zostały opłacone z uchybieniem terminów określonych w art. 47 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przekraczającym 14 dni.
Wsparcie przedsiębiorcy będącego osobą niepełnosprawną jest realizowane poprzez przekazanie środków pieniężnych na jego rachunek bankowy.
Składki opłacone na własne ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy mogą:
- zaliczać do kosztów uzyskania przychodów lub
- odliczać od dochodu do opodatkowania.
Jeżeli zatem przedsiębiorca będący osobą niepełnosprawną opodatkowany na zasadach określonych w ustawie o PIT otrzyma z PFRON zwrot składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, to kwota refundacji stanowi u niego przychód z działalności gospodarczej w części, w której te składki zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 14 ust. 2 pkt 2 w związku z ust. 3 pkt 3a updof).
W takim przypadku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, kwotę zrefundowanych składek należy wykazać w kolumnie 8 księgi "pozostałe przychody" w dacie jej otrzymania.
Na taki sam sposób rozliczenia zrefundowanych przez PFRON składek emerytalno-rentowych, uprzednio zaliczonych przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów wskazują organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 lutego 2014 r., nr ITPB1/415-1171a/13/MR, w której czytamy: "(...) jeżeli zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to ich refundacja z PFRON stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Refundacja tych składek podlega opodatkowaniu stosownie do wybranej przez Wnioskodawcę formy opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|