Premia z tytułu zatrudnienia osoby bezrobotnej po zakończeniu stażu
Jako indywidualny przedsiębiorca zawarłem z powiatowym urzędem pracy umowę w sprawie skierowania osoby bezrobotnej na staż nieprzekraczający 6 miesięcy. Na podstawie tej umowy, z tytułu zatrudnienia osoby bezrobotnej po zakończeniu jej stażu (na okres deklarowany w umowie), urząd pracy wypłacił mi jednorazową premię. W umowie jest informacja, że premia ta jest pomocą de minimis. Czy otrzymana premia stanowi u mnie przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Tak. Premia, którą urząd pracy wypłacił przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia bezrobotnego w ramach bonu stażowego, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stosownie do postanowień art. 66l ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.), osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 30 roku życia, może otrzymać od urzędu pracy bon stażowy. Bon ten stanowi gwarancję skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego na okres 6 miesięcy, o ile pracodawca zobowiąże się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy.
Pracodawcy, który w ramach bonu stażowego zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, urząd pracy wypłaca premię. Obecnie premia wynosi 1.513,50 zł (Mon. Pol. z 2014 r. poz. 381). Stanowi ona pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis (art. 66l ust. 5 powołanej ustawy o promocji zatrudnienia...).
Na marginesie przypominamy, że określenie "pomoc de minimis" oznacza wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Z założenia jest to pomoc o niewielkich rozmiarach, która nie zagraża zasadom wolnego rynku.
Pomoc de minimis może być udzielana w różnych formach i na różne cele. Łączna wartość takiej pomocy dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro (a w przypadku transportu drogowego towarów - 100 tys. euro) w okresie danego roku podatkowego i dwóch poprzednich lat podatkowych, poprzedzających dzień złożenia wniosku. Wynika to z przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. Przedsiębiorca, który korzysta z pomocy de minimis, musi uważać, aby nie przekroczyć kwoty dopuszczalnego limitu. Również organy państwa mają obowiązek sprawdzać, czy otrzymanie przez przedsiębiorcę pomocy nie spowoduje przekroczenia limitu pomocy de minimis.
Jednak fakt, że przedsiębiorca otrzymał dane świadczenie w ramach pomocy de minimis, nie oznacza, że automatycznie zostało ono wyłączone od opodatkowania podatkiem dochodowym. Tę bowiem kwestię należy zawsze indywidualnie rozpatrywać na gruncie przepisów o podatku dochodowym, z uwzględnieniem okoliczności, które występują w konkretnym stanie faktycznym.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu trzeba zauważyć, że zgodnie z art. 9 ust. 1 updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c updof oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Premia, którą stosownie do zawartej umowy urząd pracy wypłacił przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia osoby bezrobotnej po zakończeniu jej stażu, jest finansowana ze środków Funduszu Pracy (art. 108 ust. 1 pkt 22g ustawy o promocji zatrudnienia...). Tego rodzaju świadczenie nie mieści się jednak w dyspozycji powołanych wcześniej przepisów art. 21, 52, 52a i 52c updof (zawierających katalog zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego), jak również nie zaniechano od niego poboru tego podatku. W konsekwencji premia, którą urząd pracy wypłacił przedsiębiorcy z tytułu zatrudnienia bezrobotnego w ramach bonu stażowego, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przychód ten powstaje w momencie faktycznego otrzymania premii (art. 14 ust. 1i updof).
W przypadku gdy przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów - to kwotę omawianej premii powinien ująć w kolumnie 8 tej księgi "pozostałe przychody", w dacie wpływu premii na rachunek bankowy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|