Kontynuacja przez przedsiębiorcę spłaty kredytu zaciągniętego przez spółkę, w której był wspólnikiem
Prowadziłam działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w której wspólnikiem był mój mąż. W 2014 r. zaciągnęliśmy w banku kredyt na bieżące potrzeby tej działalności. Skapitalizowane odsetki od tego kredytu zaliczane były do kosztów uzyskania przychodów spółki. W kwietniu 2016 r. mąż wycofał się ze spółki. Po rozwiązaniu spółki przejęłam wszelkie jej prawa i zobowiązania (w tym spłatę kredytu), a działalność kontynuuję jednoosobowo. Czy kolejne skapitalizowane odsetki mogę w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
Tak. Odsetki od zaciągniętego kredytu, w dacie ich kapitalizacji, mogą być w całości zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodu, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Przy czym to podatnik decyduje o tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności. Na podatniku więc spoczywa obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą, w tym okoliczności, że ich poniesienie może mieć wpływ na wysokość osiąganych przychodów.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z pewnymi wyjątkami (nieistotnymi w rozpatrywanej kwestii), natomiast kosztem podatkowym są skapitalizowane odsetki od tych pożyczek (kredytów).
Z pytania wynika, że kredyt zaciągnięty został przez podatniczkę oraz jej męża (wspólników spółki cywilnej). Ta okoliczność nie pozbawia jednak podatniczki prawa do zaliczania kwoty odsetek do kosztów uzyskania przychodów w działalności prowadzonej indywidualnie. Decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczania tych odsetek do kosztów podatkowych ma bowiem faktyczne przeznaczenie kredytu, a nie treść umowy kredytowej zawartej z bankiem. W tym przypadku kredyt w całości został przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności, która nadal jest kontynuowana. Ponadto, po rozwiązaniu spółki cywilnej podatniczka stała się podmiotem wszelkich praw i zobowiązań rozwiązanej spółki cywilnej. Nie ma więc przeszkód, by skapitalizowane odsetki mogły zostać zaliczone przez podatniczkę do kosztów uzyskania przychodów. Analogicznego rozstrzygnięcia w podobnej sprawie dokonał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 marca 2014 r., nr ILPB1/415-1395/13-2/AMN.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|