Spłata pożyczki waloryzowanej kursem waluty obcej
Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę w walucie polskiej, denominowaną we frankach szwajcarskich (CHF) według kursu umownego. Spłata zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej dokonywana jest w złotówkach po przeliczeniu kwot określonych w CHF po kursie przeliczeniowym ustalonym przez strony umowy. Czy przy spłacie rat pożyczki spółka powinna rozpoznawać przychody/koszty?
Tak. Spółka ma obowiązek wykazać przychód lub koszt podatkowy, jeśli na skutek wahania kursu waluty przy spłacie pożyczki wystąpi różnica pomiędzy wartością raty kapitałowej pożyczki w dniu jej otrzymania a kwotą zwracanego kapitału.
W związku z zastosowaniem waloryzacji pożyczki opartej na kursie waluty obcej, przy zmianie kursu tej waluty powstają różnice pomiędzy wartością rat według kursu, po jakim przeliczono pożyczkę w momencie jej otrzymania, a wartością tych rat w momencie ich spłaty. Oznacza to, że spółka może dokonać spłaty w wyższej bądź niższej kwocie w stosunku do wartości pożyczki z dnia jej otrzymania. W takim przypadku przy spłacie pożyczki powstaną przychody lub koszty podatkowe. Wynika to wprost z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 10 lit. b updop, do przychodów zalicza się przychody osiągnięte w związku ze zwrotem pożyczki, jeżeli pożyczka była waloryzowana kursem waluty obcej, w przypadku gdy pożyczkobiorca zwraca tytułem spłaty pożyczki środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty otrzymanej pożyczki. Przychód ten powstaje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą otrzymanej pożyczki a kwotą zwróconego kapitału.
Z kolei z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a tiret pierwsze updop wynika, że kosztem uzyskania przychodów są wydatki na spłatę pożyczki, w przypadku gdy pożyczka była waloryzowana kursem waluty obcej, jeżeli pożyczkobiorca w związku ze spłatą pożyczki zwraca kwotę kapitału większą niż kwota otrzymanej pożyczki. Koszt ten powstaje w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwróconego kapitału a kwotą otrzymanej pożyczki.
Należy zauważyć, że różnice między wartością raty kapitałowej pożyczki z dnia jej otrzymania a wartością raty kapitałowej z dnia jej spłaty, powstałe na skutek waloryzacji pożyczki kursem waluty obcej, nie stanowią różnic kursowych. Niemniej jednak, na podstawie powołanych przepisów, są one ujmowane odpowiednio w przychodach lub kosztach podatkowych, jako różnice związane ze spłatą pożyczki waloryzowanej kursem waluty obcej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|