Prowizja za odnowienie linii kredytowej
Na potrzeby rozliczeń z kontrahentami oraz m.in. z urzędem skarbowym i ZUS utrzymuję firmowy rachunek bankowy. Od pewnego czasu korzystam też z linii kredytowej w tym rachunku. Ze środków tego kredytu finansuję bieżącą działalność. W związku z przedłużeniem kredytu w rachunku firmowym bank pobrał prowizję. Czy mogę kwotę pobranej prowizji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów i wykazać w podatkowej księdze prowadzonej metodą uproszczoną?
Tak, w sytuacji gdy kredyt w rachunku bieżącym jest wykorzystywany na finansowanie działalności gospodarczej, prowizja za przedłużenie tego kredytu stanowi koszt podatkowy, który podatnik powinien ująć w podatkowej księdze w dacie wyciągu bankowego.
Linia kredytowa, czyli inaczej kredyt w rachunku bieżącym, nie powoduje wpływu środków na rachunek, lecz stwarza możliwość zadłużania się bezpośrednio w rachunku bieżącym, do wysokości określonego limitu. Kredyt ten jest odnawialny, co oznacza możliwość jego ponownego wykorzystywania. W sytuacji przyznania linii kredytowej na czas określony, przedłużenie kredytu może wiązać się z pobraniem przez bank określonej opłaty (prowizji).
Wydatki związane z przedłużeniem linii kredytowej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof, jeżeli kredyt jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej. Okoliczności stanu faktycznego opisane w pytaniu wskazują, że u podatnika warunek ten jest spełniony. Koszt z tytułu przedłużenia linii kredytowej dotyczył bowiem kredytu w rachunku bieżącym utrzymywanym na potrzeby rozliczeń bezgotówkowych z kontrahentami oraz urzędem skarbowym czy ZUS. Ponadto, z wyjaśnień podatnika wynika, że kredyt w tym rachunku wykorzystuje on na finansowanie bieżącej działalności firmy.
W podatkowej księdze przychodów i rozchodów koszt prowizji pobranej przez bank podatnik powinien zaksięgować pod datą poniesienia kosztu. Za datę tę uważa się datę wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof). Z reguły, koszty opłat i prowizji bankowych dokumentują wyciągi bankowe. Tak więc podatnik prowizję za przedłużenie linii kredytowej powinien ująć w podatkowej księdze w kolumnie 13 "pozostałe wydatki", pod datą wystawienia wyciągu bankowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|