Zwiększenie przychodów
Jesteśmy firmą produkcyjną (spółka jawna) i organizujemy transport swoich produktów do klientów. Po dostarczeniu towaru wystawiamy fakturę za transport, kalkulując jego koszt na podstawie ilości przejechanych kilometrów. Następnie po otrzymaniu faktur z firm transportowych i zestawieniu poniesionych kosztów wystawiamy faktury korygujące zwiększające wartość wykonanej usługi. W jakim okresie powinno nastąpić zwiększenie przychodu w świetle przepisów ustawy o PIT obowiązujących od 2016 r.?
Zwiększenie przychodów powinno nastąpić w okresie rozliczeniowym, w którym wystawiono fakturę korygującą.
Na podstawie art. 14 ust. 1 updof, za przychody z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Moment uzyskania takiego przychodu określa się (z pewnymi, nieistotnymi w tym przypadku wyjątkami) na dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Ze stanu zaprezentowanego w treści pytania wynika, że podatnik uzyskuje przychody ze sprzedaży produktów, które dostarcza do klienta, obciążając go kosztami transportu. W związku z wydaniem produktów i wykonaniem usługi transportu zobowiązany jest ustalić przychód podatkowy.
Podatnik przychód z tytułu usługi transportu wstępnie kalkuluje w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów, a następnie go koryguje, biorąc pod uwagę rzeczywiste koszty poniesione na rzecz firm transportowych, z których usług korzysta. Na tę okoliczność wystawia klientowi fakturę korygującą. W opisanym stanie faktycznym ostateczna kwota przychodu jest wyższa od tej powstałej w momencie dostarczenia produktów klientowi.
W interesującym nas zakresie zastosowanie znajdzie przepis art. 14 ust. 1m updof, który stanowi, że jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Przeprowadzona analiza stanu faktycznego prowadzi do wniosku, że dokonywane przez podatnika korekty przychodów nie są skutkiem popełnienia błędu rachunkowego bądź innej oczywistej omyłki. Stąd w świetle obowiązujących przepisów takie przychody powinny być korygowane na bieżąco, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|