Dostawa towaru do klienta przed wystawieniem faktury i otrzymaniem zapłaty
Spółka z o.o. w marcu br. sprzedała towar i zobowiązała się dostarczyć go nabywcy. Również w marcu towar został wydany z magazynu, a w kwietniu dojechał do klienta. Spółka dowiozła go własnym transportem. Po jego dostarczeniu wystawiła fakturę i dopiero wtedy kontrahent zapłacił za towar. Kiedy w tym przypadku powstał przychód?
Za datę powstania przychodu należy uznać dzień, w którym wydano towar klientowi.
Stosownie do art. 12 ust. 3a updop, za datę powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Przychód należny powstaje więc w dacie zdarzenia, które wystąpiło najwcześniej. W opisanej sytuacji wydanie towaru wystąpiło wcześniej niż wystawienie faktury i uregulowanie należności, więc przychód należny powstał w dacie wydania towaru.
Ustawa o CIT nie definiuje pojęcia "wydanie rzeczy". Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 września 2014 r., nr ILPB4/423-305/14-3/MC: "Wydanie rzeczy jest nie tyle przeniesieniem prawa własności, co przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem. Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Dla ustalenia momentu powstania przychodu podatkowego bez znaczenia pozostaje fakt, kiedy towary przechodzą na własność kontrahentów. Istotne jest natomiast kiedy towary zostaną kontrahentowi wydane".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|