Sprzedaż samochodu osobowego rozliczanego na podstawie kilometrówki
Czy przychód ze sprzedaży samochodu osobowego niezaliczonego do składników majątku firmy, rozliczanego podatkowo na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu jest przychodem z działalności gospodarczej?
Przychód z odpłatnego zbycia samochodu osobowego niezaliczonego do składników majątku firmy, rozliczanego w firmie na podstawie tzw. kilometrówki nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 1 updof, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
a) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 updof, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g updof nie przekracza 1.500 zł,
c) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
d) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 updof nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2c updof; przy określaniu wysokości przychodów przepisy art. 14 ust. 1 i art. 19 updof stosuje się odpowiednio.
Przytoczony art. 14 ust. 2 pkt 1 updof w powołanym brzmieniu obowiązuje od 1 stycznia 2015 r. Jego nowelizacja polegała m.in. na zastąpieniu użytego w nim zwrotu "ujętych w ewidencji środków trwałych" zwrotem "podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych".
Celem wprowadzenia tej zmiany było doprecyzowanie, że zbycie składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowi przychód z tej działalności. Dotyczy to zarówno składników, które z uwagi na przewidywany okres użytkowania równy lub krótszy niż rok, nie zostały zaliczone do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jak i składników, których podatnik - pomimo takiego obowiązku - nie ujął w wymienionej ewidencji.
Samochód osobowy wykorzystywany w firmie, lecz niestanowiący jej składnika majątku i rozliczany podatkowo w oparciu o tzw. kilometrówkę, nie podlega obowiązkowi ujęcia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku jego odpłatnego zbycia nie powstanie więc przychód z działalności gospodarczej przewidziany w powołanym art. 14 ust. 2 pkt 1 updof.
Źródłem przychodu będzie odpłatne zbycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof. Przy czym przychód do celów podatkowych powstanie tylko wówczas, jeżeli odpłatne zbycie samochodu nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym samochód został nabyty.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|