Korekta kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych po otrzymaniu dotacji
W 2016 r. podatnik otrzymał dotację do zakupu środka trwałego. Kiedy w świetle przepisów obowiązujących od 2016 r. skorygować koszty z tytułu odpisów amortyzacyjnych?
Podatnik powinien zmniejszyć koszty uzyskania przychodów w momencie otrzymania dotacji.
Dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych:
- nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej - u podatnika PIT (art. 14 ust. 2 pkt 2 updof),
- są przychodem podatkowym wolnym od podatku dochodowego - u podatnika CIT (art. 17 ust. 1 pkt 21 updop).
Jednocześnie stosownie do postanowień zawartych w art. 23 ust. 1 pkt 45 updof i art. 16 ust. 1 pkt 48 updop, gdy dotacja wpływa na rachunek bankowy po przyjęciu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania i rozpoczęciu amortyzacji danego składnika majątku, podatnik powinien dokonać odpowiedniej korekty kosztów powstałych z tytułu odpisów amortyzacyjnych.
Dotychczas kwestią sporną było to, czy korekty rozliczeń trzeba dokonać "wstecz", czy "na bieżąco". Od początku 2016 r. problem ten przestał istnieć, a to za sprawą nowych regulacji wprowadzonych do obu ustaw podatkowych. Zgodnie z art. 22 ust. 7c updof oraz art. 15 ust. 4i updop, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Jeżeli w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w wymienionych przepisach, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów (art. 22 ust. 7d updof i art. 15 ust. 4j updop).
Powołane przepisy nowelizujące ustawę o PIT oraz ustawę o CIT weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. i mają zastosowanie do korekty kosztów uzyskania przychodów poniesionych od tego dnia. Poza tym, nowe regulacje mają zastosowanie również do korekty m.in. kosztów uzyskania przychodów, poniesionych przed 1 stycznia 2016 r.
Stanowisko, że otrzymanie dotacji stanowiącej zwrot wydatków związanych z zakupem środka trwałego powoduje konieczność wyłączenia z kosztów całości lub części (w zależności od wielkości dofinansowania) dokonanych od niego odpisów amortyzacyjnych, znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 marca 2016 r., nr IBPB-1-3/4510-98/16/TS. Z interpretacji tej wynika również, że od 1 stycznia 2016 r. korektę tę należy zrealizować w miesiącu otrzymania dotacji.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|