VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
Rozliczenie kaucji gwarancyjnej przy robotach budowlanych
Przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT prowadzi działalność gospodarczą w zakresie realizacji robót budowlanych. Każda faktura sprzedaży dokumentująca wykonane przez firmę usługi nie zostaje do końca zapłacona przez inwestora, gdyż z należności za wykonaną usługę inwestor potrąca kaucję gwarancyjną w wysokości 10% wartości brutto faktury. Od jakiej kwoty w tej sytuacji należy odprowadzić podatek VAT?
Jak wynika z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest zasadniczo wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Jak wskazano w pytaniu, zgodnie z umową z każdej wystawionej faktury inwestor zatrzymuje określoną procentowo kwotę tytułem kaucji gwarancyjnej. Przepisy o VAT nie definiują pojęcia kaucji. Kaucja gwarancyjna w budownictwie stanowi formę zabezpieczenia należytego wykonania robót przez wykonawcę bądź też służy do pokrycia roszczeń wynikających z ich niewykonania czy też nienależytego wykonania. Co do zasady ma charakter zwrotny i pozostaje neutralna podatkowo.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2014 r., nr ILPP2/443-344/14-2/AD, w przypadku gdy kaucje gwarancyjne są potrącane przez inwestora przy wypłacaniu wykonawcom należności za wykonane usługi budowlane, za zapłatę należy uznać również kwotę potrąconej kaucji. Kwoty objętej potrąceniem nie można więc uznać za kwotę nieuregulowaną.
Zdaniem organu podatkowego świadczy o tym fakt, że zgodnie z art. 498 Kodeksu cywilnego, gdy dwie strony są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
Zatem potrącenie wierzytelności jest jedną z form wygaśnięcia zobowiązania w wyniku wykonania świadczenia przez umorzenie wzajemnych wierzytelności między stronami. Do wygaśnięcia zobowiązania przez potrącenie dochodzi w sytuacji, gdy jedna strona jest w stosunku do drugiej zarówno dłużnikiem, jak i wierzycielem. Potrącenie zatem stanowi formę wzajemnej zapłaty za istniejące pomiędzy stronami zobowiązania, co pozwala na traktowanie go na równi z zapłatą.
Oznacza to, że w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik musi odprowadzić VAT od kwoty netto wykazanej w fakturze. Bez znaczenia bowiem jest fakt potrącenia i zatrzymania przez inwestora części wynagrodzenia (tytułem kaucji gwarancyjnej) należnego wykonawcy robót.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|