VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
Stawka VAT na wynajem rusztowań
Zamierzam wynająć rusztowanie kontrahentowi, który wykonuje termomodernizację budynku mieszkalnego. Czy świadczona przeze mnie usługa będzie stanowiła usługę kompleksową z usługą termomodernizacji i będzie podlegała opodatkowaniu 8% stawką VAT?
Obniżoną do 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Mówi o tym art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
W sytuacji opisanej w pytaniu kluczowe jest ustalenie, czy mamy tu do czynienia z kompleksową usługą termomodernizacji, czy też z usługami odrębnymi. Ma to decydujące znaczenie dla zastosowania prawidłowej stawki VAT.
W praktyce zazwyczaj przyjmuje się, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że każde świadczenie powinno być uznawane za odrębne i niezależne. Jednak w pewnych okolicznościach formalnie odrębne świadczenia należy uważać za jedną czynność. O kompleksowości świadczeń można mówić, gdy co najmniej:
- dwa elementy albo co najmniej dwie czynności dokonane przez podatnika są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, lub
- jeden element stanowi świadczenie główne, podczas gdy przeciwnie, jedno lub więcej świadczeń jest postrzegane jako jedno lub więcej świadczeń pomocniczych dzielących los prawny świadczenia głównego.
Z pytania wynika, że Czytelnik nie wykonuje sam termomodernizacji budynku - te usługi wykonuje kontrahent, dla którego Czytelnik wynajmuje jedynie rusztowania. Do opodatkowania takich usług odniósł się NSA w wyroku z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. akt I FSK 1002/14, który uznał, że nie można potraktować jako usługi kompleksowej czynności wykonanych przez podatnika wraz z wykonaną przez inny podmiot usługą termomodernizacji. Sąd zwrócił uwagę, że podatnik nie wykonywał usług budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Świadczył natomiast usługę najmu rusztowań budowlanych, w ramach której dokonywał czynności ich montażu i demontażu. Okoliczność, że rusztowania były wynajęte podmiotom świadczącym usługi określone w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, nie świadczy o tym, że usługa ich wynajęcia łącznie z usługami świadczonymi przez inne podmioty była nierozerwalnie połączona i z ekonomicznego punktu widzenia miałaby zostać potraktowana jako jedna usługa opodatkowana takim samym VAT. W konsekwencji NSA stwierdził, że do usługi wynajmu rusztowań dla kontrahenta wykonującego usługę termomodernizacji zastosowanie ma podstawowa stawka VAT.
Reasumując, świadczone przez Czytelnika usługi wynajmu rusztowań nie będą stanowiły usługi kompleksowej z usługą termomodernizacji budynku i będą opodatkowane 23% stawką VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|