VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
Rozliczenie VAT od usługi budowlanej wykonanej na terenie Czech
Kontrahent (spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce) zlecił nam rozbiórkę sklepu położonego na terenie Czech. Faktura ma być wystawiona na polską firmę. Jaką stawką VAT należy opodatkować wykonanie tej usługi?
Miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Stanowi o tym art. 28e ustawy o VAT.
W świetle powyższego o miejscu świadczenia, a tym samym i o miejscu opodatkowania usługi związanej z nieruchomością decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa jest związana. Przy czym nie ma znaczenia fakt, dla jakiego podmiotu jest ona wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy.
Organy podatkowe podkreślają, że do zakresu tych usług ustawodawca zaliczył nie tylko usługi stricte dotyczące prac wykonywanych w nieruchomościach i obrotu nieruchomościami, ale także usługi, których wykonanie oparte jest na wykorzystaniu, używaniu i użytkowaniu nieruchomości. Przy czym zaznaczają, że w świetle przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług, aby uznać usługi za związane z nieruchomością, wynik prac musi się wiązać z konkretną nieruchomością, np. działką, budynkiem, budowlą o określonych parametrach, numerach, będącą w posiadaniu określonych osób (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 31 grudnia 2014 r., nr IBPP4/443-470/14/EK).
Zatem w sytuacji wskazanej w pytaniu usługę budowlaną zleconą polskiemu podwykonawcy należy opodatkować w miejscu położenia nieruchomości, czyli w Czechach. W Polsce usługa ta nie podlega już opodatkowaniu. Czytelnik wystawi fakturę dla polskiego zleceniodawcy bez naliczania podatku VAT (umieszczając na niej dodatkowo oznaczenie "odwrotne obciążenie").
Czytelnik musi jednak ustalić, kto powinien dokonać rozliczenia podatku VAT z tego tytułu, jeśli zarówno usługodawca, jak i usługobiorca są polskimi firmami. Istnieje wprawdzie możliwość przerzucenia obowiązku opodatkowania usługi na nabywcę, jednak nie we wszystkich państwach funkcjonuje ten mechanizm.
Sposób opodatkowania i ustalenie podmiotu zobowiązanego do uregulowania podatku należnego zależne są wyłącznie od regulacji obowiązujących w tym zakresie w danym państwie. Co do zasady, to nabywca usługi powinien usługę tę opodatkować na terytorium Czech. Jeżeli polski nabywca jest zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT w Czechach i przepisy podatkowe tego państwa zezwalają na to - obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonanej usługi będzie ciążył na nim. Gdyby jednak usługobiorca nie był podatnikiem VAT w państwie, gdzie ma miejsce świadczona usługa, wówczas podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku będzie polski usługodawca.
"O miejscu świadczenia, a tym samym opodatkowania usługi związanej z nieruchomością, decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą dana usługa jest ściśle związana, niezależnie od tego, dla jakiego podmiotu jest wykonywana oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia. Przepis ten - jak wynika z jego brzmienia - stanowi wyjątek od zasady, przyjmując jako kryterium, odniesienie się nie do podmiotu, lecz do przedmiotu, którym jest nieruchomość, a usługi, które jej wprost dotyczą, mają być opodatkowane według miejsca jej położenia".
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 stycznia 2015 r., nr IPTPP2/443-822/14-4/AJB |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|