VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
VAT na usługi konserwacyjne w obiektach budownictwa mieszkaniowego
Wykonujemy usługi naprawy i konserwacji systemów przeciwpożarowych oraz okresowej konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego (przegląd i naprawa gaśnic) w budynkach mieszkalnych. Jaką stawką VAT opodatkować te usługi?
Obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.
Ponadto w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych określona została 8% stawka podatku na:
- roboty konserwacyjne dotyczące budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;
- roboty konserwacyjne dotyczące:
- obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
- lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12
- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2.
Zgodnie z § 3 ust. 2 omawianego rozporządzenia przez roboty konserwacyjne, o których mowa, rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, inne niż remont.
W przypadku robót konserwacyjnych, obniżonej stawki VAT nie stosuje się, jeżeli wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania tych robót przekracza 50% podstawy (§ 3 ust. 3 rozporządzenia).
Zatem uznać można, że konserwacja nie jest pojęciem tożsamym z pojęciem robót budowlanych, bowiem prowadzi do utrzymania w sprawności technicznej funkcjonujących już elementów, ale nie do ich remontu. Jej celem jest zabezpieczenie przed zużyciem, zniszczeniem i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania użytkowanych elementów obiektów i ich części.
Reasumując, wykonywane przez Czytelnika czynności naprawy i konserwacji systemów przeciwpożarowych stanowiące konserwację mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 omawianego rozporządzenia. W konsekwencji podlegają one opodatkowaniu 8% stawką VAT.
Stawką tą - zdaniem redakcji - nie będą natomiast objęte usługi okresowej konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego (sklasyfikowane w PKWiU 33.12.19.0). Usługi polegające na przeglądzie i naprawie gaśnic nie mieszczą się w zakresie remontu, modernizacji obiektów budowlanych lub ich części oraz nie są to roboty konserwacyjne. Zatem należy do nich zastosować 23% stawkę VAT, niezależnie od tego, w jakich obiektach są wykonywane.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|