VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
Prace budowlane wykonywane w budynku wielomieszkaniowym
Podpisaliśmy umowę na wykonanie usług budowlanych (malowanie, tynkowanie, montaż drzwi i okien) w budynku mieszkalnym wielorodzinnym (PKOB 112). W budynku tym znajdują się zarówno mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 150 m2, jak i większe. Jaką stawkę VAT należy zastosować do wykonywanych przez nas usług?
Warunkiem zastosowania 8% stawki VAT na usługi budowlane jest spełnienie dwóch przesłanek, tj.:
1) zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części,
2) budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Niespełnienie chociażby jednej z wymienionych wcześniej przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki VAT.
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęć remont, modernizacja, termomodernizacja czy przebudowa. W tym zakresie organy podatkowe zazwyczaj nakazują, aby odwołać się do przepisów prawa budowlanego oraz do rozumienia tych terminów przyjętego w języku potocznym (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 lipca 2015 r., nr IPTPP1/4512-302/15-2/MSu).
Ustawa o VAT określa natomiast, jakie budynki należy zaliczyć do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Do takiego budownictwa zalicza się m.in. budynki wielomieszkaniowe, sklasyfikowane w PKOB 112. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się jednak:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej wspomniane limity (odpowiednio 300 m2 i 150 m2), stawkę 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. W tej sytuacji usługę budowlaną trzeba więc opodatkować dwoma stawkami VAT - do części podstawy opodatkowania należy zastosować stawkę 8%, a do pozostałej części - stawkę 23%. Powyższe nie ma jednak zastosowania, gdy usługa budowlana dotyczy budynku wielorodzinnego jako całości (a nie poszczególnych lokali).
Reasumując, jeżeli usługa budowlana (tj. usługa, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT) dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego jako całości (tj. nie dotyczy ona wyłącznie poszczególnych lokali znajdujących się w tym budynku), to usługa ta podlega opodatkowaniu w całości według stawki 8%, nawet jeżeli w tym budynku znajdują się mieszkania o powierzchni przekraczającej 150 m2 lub lokale użytkowe.
Podobnie uznają również organy podatkowe, w tym m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2015 r., nr ILPP1/443-1040/14-4/AI.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|