VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016
VAT od usług związanych z remontem mieszkań
Firma budowlana wykonała usługę polegającą na remoncie mieszkań. W tym celu wykorzystała także swój materiał - cegły. Czy do wykonanej usługi można zastosować 8% stawkę VAT?
Usługi budowlane opodatkowane są, co do zasady, 23% stawką VAT (np. wykonywane w lokalach handlowych czy usługowych). Przy czym podatnik świadczący te usługi ma prawo do zastosowania 8% stawki VAT do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wynika to z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego (PKOB 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12. Natomiast do budownictwa tego nie zalicza się:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
Przepisy o VAT nie definiują pojęć: budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja oraz przebudowa, dlatego też w tym zakresie należy odnieść się do definicji zawartych w ustawie Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290). Jak wynika z tych przepisów, przez remont rozumie się wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
W pytaniu wskazano, że firma budowlana wykonując usługi remontowe, zużyła na potrzeby remontu swój materiał (cegły). Może w związku z tym powstać wątpliwość, czy w takim przypadku mamy do czynienia z dostawą towarów, czy też ze świadczeniem usług. Ma to istotne znaczenie, ponieważ 8% stawki VAT nie można zastosować w przypadku dostawy towarów, nawet gdy są one dostarczane z przeznaczeniem do remontu obiektów budownictwa mieszkaniowego.
NSA w uchwale z dnia 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13, stwierdził, że jeżeli elementem dominującym w ramach danej transakcji będzie wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, zaś pozostałe czynności będą miały charakter pomocniczy lub uboczny, wówczas transakcja powinna być traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w przypadku, gdy istotą transakcji będą inne czynności, to mimo że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług.
Natomiast w interpretacji indywidualnej z dnia 23 czerwca 2015 r., nr IPTPP2/4512-237/15-2/PRP, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że w sytuacji, gdy podatnik będzie wykonywał czynności polegające na wyprodukowaniu betonu, dostarczeniu go na plac budowy, wpompowaniu, wylaniu, rozprowadzeniu w celu zabetonowania fundamentów na podstawie zawartej z klientem umowy, to czynności te należy traktować jako świadczenie jednej usługi budowlanej. Przy ustaleniu właściwej stawki VAT decydujące znaczenie ma ustalenie, co jest przedmiotem sprzedaży: czy podatnik dokonuje dostawy towarów, czy świadczy usługę oraz czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu, jeśli Czytelnik świadczył kompleksową usługę budowlaną, na którą składały się dostawa cegły i wykonanie remontu lokali mieszkalnych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, wówczas usługi te opodatkowane będą 8% stawką VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|